Κώστας Παπανικολάου: «Η ΑΕΚ έπαιξε με το μυαλό μας, θα κριθεί στις λεπτομέρειες ο τελικός»

Κώστας Παπανικολάου: Ο Κώστας Παπανικολάου μίλησε μετά από τη νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ (76-70) και τόνισε ότι η «Ένωση» έπαιξε με το… μυαλό των «ερυθρόλευκων» στην αρχή του αγώνα.

Αναλυτικά ο Κώστας Παπανικολάου δήλωσε:

Για τον αγώνα με την ΑΕΚ: «Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι. Η ΑΕΚ πήγε να παίξει με το μυαλό μας και τα κατάφερε στην αρχή με κάποια τρικ. Μετά βρήκαμε ρυθμό, αλλά ξαναχάσαμε τον ρυθμό μας στο 4ο δεκάλεπτο. Είναι ένας ημιτελικός και τα πάντα μπορούσαν να συμβούν. Η ΑΕΚ προσπάθησε να καλύψει με ένα αργό τέμπο την έλλειψη βασικών παικτών και να κατεβάσει και το δικό μας τέμπο. Νομίζω ότι λανθασμένα μπήκαμε στον ρυθμό της αντί να πιέσουμε.

Επιτρέψαμε στην ΑΕΚ να βάλει το δικό της τέμπο αντί να επιβάλλουμε το δικό μας. Όταν μπαίνεις στο τέμπο του αντιπάλου σου, δεν θα βρίσκεις ρυθμό την επίθεση και θα χάνεις φάσεις στην άμυνα. Χάσαμε και μερικά σουτ παραπάνω και αυτός ήταν ο λόγος που γύρισε το παιχνίδι. Εκεί όμως μίλησαν οι προσωπικότητες της ομάδας».

Για τον τελικό με τον Παναθηναϊκό: «Είναι ένα παιχνίδι. Θα διεκδικήσουμε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς σε 40 λεπτά. Οι τελικοί κρίνονται σε στιγμές, σε λεπτομέρειες, σε μικρά κομμάτια.

Κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό. Ο τελικός θα κριθεί από το ποιος θα είναι σε πιο καλή βραδιά για να πάρει το μέγιστο που μπορεί και να πάρει όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα».