Εφές - Νταρουσάφακα 96-71: Σαν... σίφουνας στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας

Η Αναντολού Εφές έκανε επίδειξη ισχύος στον δεύτερο ημιτελικό του Final Four του Κυπέλλου Τουρκίας, σκορπίζοντας στους… πέντε ανέμους την Νταρουσάφακα (96-71).

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ήταν σοβαρή από το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο και έθεσε τα θεμέλια για την εύκολη επικράτησή της (28-15).

Το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Εφές σε προβάδισμα 22 πόντων (54-32), με τη Νταρουσάφακα να συμβιβάζεται με τη… μοίρα της στη συνέχεια του αγώνα και να καταθέτει τα «όπλα» της.

Πρώτος σκόρερ για την Εφές, η οποία θα διεκδικήσει την Κυριακή (20/02) το τρόπαιο απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, ήταν ο Μπράιαντ με 26 πόντους. Λάρκιν και Μίτσιτς ακολούθησαν σε παραγωγικότητα, προσθέτοντας από 16 και 13 πόντους αντιστοίχως.

Από την πλευρά της «Ντάτσκα», βασικός εκφραστής στην επίθεση ήταν ο Πινιέιρο με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 54-32, 79-47, 96-71