Κύπελλο Ισπανίας: Στα ημιτελικά η Μούρθια του Βασιλειάδη και η Μπαρτσελόνα

Κύπελλο Ισπανίας: Η Μούρθια πήρε μία σπουδαία νίκη και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, επικρατώντας της Βαλένθια (86-83), ενώ στην επόμενη φάση πέρασε και η Μπαρτσελόνα, νικώντας την Μανρέσα με 107-70.

Η Μούρθια για ένα ημίχρονο έδειξε ότι θα έχει εύκολο έργο κόντρα στην Βαλένθια, καθώς προηγήθηκε στην ανάπαυλα με 52-33. Ωστόσο, η Βαλένθια επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης παίζοντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο σκόραρε 31 πόντους και δέχθηκε μόλις 9, με τον Πρέπελίτς (19 π.) να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του Χοάν Πενιαρόγια.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, λοιπόν, οι δύο ομάδες έλυσαν τις… διαφορές τους, με την Μούρθια να είναι πιο ψύχραιμη και πιο εύστοχη στα τελευταία λεπτά του αγώνα, φτάνοντας τελικά στην νίκη και στην πρόκριση με 86-83. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Θαντ ΜακΦάντεν με 20 πόντους, ενώ ο Τέιλορ είχε 16. Για την Βαλένθια, πέρα από τον Σλοβένο γκαρντ, πολύ καλός ήταν για ακόμα έναν αγώνα ο Ριβέρο με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στον άλλον αγώνα της ημέρας η Μπαρτσελόνα είχε εύκολο έργο κόντρα στην Μανρέσα, την οποία και νίκησε με 107-70. Μπορεί στο ξεκίνημα του αγώνα η Μανρέσα να αιφνιδίασε τους Μπλαουγκράνα, καθώς προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 22-26, αλλά από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα η Μπάρτσα ανέτρεψε την κατάσταση.

Με τους Μίροτιτς και Ντέιβις να βγαίνουν μπροστά, η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω της. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο +10 (52-42), ενώ στην συνέχεια η διαφορά ανέβηκε τόσο πολύ ψηλά, που η Μανρέσα αρκέστηκε σε δευτερεύοντα ρόλο στο παρκέ. Ο Μίροτιτς τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, όσους είχε και ο Ντέιβις, ενώ από 11 είχαν Γιοκουμπάιτις και Έξουμ. Ο Νικ Καλάθης είχε 4 πόντους, με 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Έτσι, Μούρθια και Μπαρτσελόνα (19/2, 22:30) θα κοντραριστούν για μία θέση στον τελικό, εκεί όπου θα βρεθεί ο νικητής του ζευγαριού ΤενερίφηΡεάλ Μαδρίτης (19/2, 19:30).