Φενέρ - Γαλατά 64-49: «Αφεντικό» η Φενέρ στον επεισοδιακό ημιτελικό του Κυπέλλου Τουρκίας

Φενέρ- Γαλατά 64-49: «Αφεντικό» η Φενέρ στον επεισοδιακό ημιτελικό του Κυπέλλου Τουρκίας

Έπειτα από ένα επεισοδιακό ματς, το οποίο ολοκληρώθηκε με καθυστέρηση μίας ώρας (λόγω διακοπής), η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 64-49 επί της Γαλατάσαραϊ και «σφράγισε» το εισιτήριο της για τον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας.

Στο ματς το οποίο σημαδεύτηκε από έκτροπα τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου, που είχαν ως αποτέλεσμα τη διακοπή του αγώνα και την εκκένωση των κερκίδων, τα «κίτρινα καναρίνια» επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους απέναντι στην «τσιμπόμ», φτάνοντας σε μία δίκαιη νίκη.

Η Γαλατάσαραϊ άντεξε για ένα ημίχρονο (36-31), όμως στο δεύτερο μισό παραδόθηκε στις ορέξεις της αντιπάλου της, με τη διαφορά να ανοίγει στο τελευταίο δεκάλεπτο και να διαμορφώνεται στο +15 υπέρ της Φενέρ στο φινάλε του αγώνα (64-49).

Από πλευράς νικητών ξεχώρισε ο Μάρκο Γκούντουριτς με 20 πόντους, ενώ οι Ντέβιν Μπούκερ και Πιέρια Χένρι προσέθεσαν από 15 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Στην αντίπερα όχθη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μέλο Τριμπλ με 19 πόντους (αλλά μόλις 4/19 σουτ), με τον Κέρι Μπλακσίρ να ακολουθεί με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-31, 48-39, 64-49