Εσπερίδες Καλλιθέας - Παναθηναϊκός 64-78: «Ξέσπασαν» στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινες»

Ο Παναθηναϊκός πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την Καλλιθέα, κερδίζοντας με 78-64 τις Εσπερίδες, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Οι «πράσινες» αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο ημίχρονο, στο φινάλε του οποίου ήταν πίσω στο σκορ με -8 (43-35). Άμα τη επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο μισό, οι φιλοξενούμενες έτρεξαν ένα σερί 0-11 και προσπέρασαν με +3 (43-46). Παρά ταύτα, οι Εσπερίδες κατάφεραν να ολοκληρώσουν και το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα, έστω και βραχείας κεφαλής (51-49).

Το τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, ήταν μία εντελώς διαφορετική υπόθεση, καθότι οι πρωταθλήτριες Ελλάδας «πάτησαν το γκάζι» και κατάφεραν να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά στο σκορ, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 78-64.

Ως εκ τούτου, ο Παναθηναϊκός βελτίωσε το ρεκόρ του στο 10-1 και στρέφει πια το βλέμμα του στο ντέρμπι κορυφής της επόμενης εβδομάδας (27/02, 14:30) με τον Ολυμπιακό στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος». Από την πλευρά τους, οι Εσπερίδες υποχώρησαν στο 6-5 ρεκόρ, αλλά παραμένουν σταθερά στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Για τις νικήτριες, η Φιτζγκέραλντ σημείωσε 19 πόντους, η Κάιζερ προσέθεσε 17 πόντους, η Ριντ αρίθμησε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ η Χολμς σταμάτησε στους 12 πόντους, στα 14 ριμπάουντ και στις 9 ασίστ.

Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν οι Βιντσιλαίου, Μπάραμαν και Πότερ με 18, 16 και 15 πόντους αντιστοίχως.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 43-35, 51-49, 64-78

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Νανάκος): Καμμένου 2, Γασπαράτου 2, Λουκάτου 4, Πότερ 15(1), Μπενέκη, Βιντσιλαίου 18(1), Κασάπογλου 7(1), Μπάραμαν 16(2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 14, Φιτζγκέραλντ 19(2), Σταμάτη 2, Λύμουρα 6(2), Κωτούλα, Γρηγοροπούλου 2, Χολμς 12(1), Χατζηνικολάου 6, Κάιζερ 17.