Mονακό - Ούνικς Καζάν 79-76: Πήγε να «αυτοκτονήσει» αλλά ο Τζέιμς πήρε το θρίλερ για την Μονακό

Mονακό – Ούνικς Καζάν 79-76: Η Μονακό με τον Μάικ Τζέιμς να κάνει σε ένα ακόμη παιχνίδι «όργια» τελειώνοντας το ματς με 25 πόντους, κατάφερε να επικρατήσει της Ούνικς Καζάν με 79-76 και να πατήσουν ξανά στην οκτάδα.

Η Μονακό με τον Μάικ Τζέιμς να κάνει σε ένα ακόμη παιχνίδι «όργια» τελειώνοντας το ματς με 25 πόντους, κατάφερε να επικρατήσει της Ούνικς Καζάν με 79-76 και να πατήσει ξανά στην οκτάδα.

Ο Μάριο Χεζόνια έκανε τα πάντα για την ομάδα του βάζοντας 20 πόντους, όμως η ανωτερότητα του Μάικ Τζέιμς επικράτησε με τους Μονεγάσκους να παίρνουν τη νίκη με buzzer beater του Αμερικανού στο τέλος.

Χέρι – χέρι στο πρώτο μέρος

Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο πρώτο μέρος, με τον Μάικ Τζέιμς να ηγείται της Μονακό με αντίπαλο δέος τον Μάριο Χεζόνια. Οι Μονεγάσκοι είχαν ένα ισχνό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο και έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι με 22-19.

Η Μονακό πήρε ένα προβάδισμα της τάξεως των επτά πόντων με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως πολύ γρήγορα η ομάδα του Περάσοβιτς έσφιξε την άμυνά της και έκλεισε την ψαλίδα με 9-2 σερί και το 28-28. Ο Χεζόνια ήταν αυτός που επιθετικά έκανε ότι ήθελε κλείνοντας το ημίχρονο στους 11 πόντους.

Οι Μονεγάσκοι όμως με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο πήραν προβάδισμα 8 πόντων πριν το ημίχρονο, με τον Μάικ Τζέιμς να πετυχαίνει ένα ακόμη τρελό τρίποντο.

Σόου Μάικ Τζέιμς στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Ο Μάικ Τζέιμς έκανε εξαιρετικό ματς στην επίθεση με την άμυνα της Ούνικς να μην καταφέρνει να ακολουθήσει, ενώ και το τρίτο φάουλ του Τζεκίρι στα μέσα της τρίτης περιόδου έφεραν ακόμη μεγαλύτερα προβλήματα στην ομάδα του Περάσοβιτς.

Ο Τζέιμς με διαδοχικά τρίποντα και τους Μοτεγιούνας Ντιαλό να κάνουν αμφότεροι πολύ καλό παιχνίδι, η διαφορά για τους Μονεγάσκους έφτασε μέχρι και τους 15 πόντους και το 70-55.

Η Ούνικς όμως δεν τα παράτησε και με ένα σερί 15-2 με κορυφαίους τους Χεζόνια και Μέιο έφερε τη διαφορά στο ένα καλάθι στα 2:30 πριν το τέλος.

Στο τέλος η Μονακό πήγε να αυτοκτονήσει με την Ούνικς να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια, όμως ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο ματς, ο Μάικ Τζέιμς, με buzzer beater τρίποντο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 79-76.