Ολυμπιακός - Μπουρζ 60-73: Ψάχνει το... θαύμα στη Γαλλία

Ολυμπιακός – Μπουρζ: Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 60-73 από την Μπουρζ στο ΣΕΦ και ψάχνει το… θαύμα στη Γαλλία για να προκριθεί στα ημιτελικά του FIBA EuroCup Women.

Με τα επιθετικά του όπλα να έχουν σιγήσει και μοναδική απειλή τη Σταμολάμπρου (25 πόντοι , 4/6 τρίποντα), έψαξε ανατροπή από το -18, φτάνοντας ως τους 8 πόντους, αλλά στο φινάλε ηττήθηκε με 60-73 και πλέον η πρόκριση περνάει με νίκη 14 και πλέον πόντων στη Γαλλία. Με 20 πόντους ολοκλήρωσε η Γκουάπο και η Μπουρζ έκανε αρκετή «ζημιά» μέσα στη ρακέτα, διατηρώντας το προβάδισμά της με τα επιθετικά ριμπάουντ στο φινάλε.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες προχώρησαν «αγκαλιά» σε ολόκληρο το 1ο δεκάλεπτο, με τις Γαλλίδες να έχουν τη διάθεση να περάσουν την μπάλα στη ρακέτα και τις Χάμπτον αρχικά, αλλά και Γιακούμπου εν συνεχεία να τελειώνουν φάσεις. Ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε το… χέρι του από την περίμετρο, ωστόσο συνέχισε να ακολουθεί πιστά στο σκορ, μένοντας στην ισοπαλία του 19-19.

Από το τρίποντο της Σπυριδοπούλου για το 22-22 στο 11′, το σερί της Μπουρζ έφτασε στο 0-16, για να διαμορφώσει η Άστιερ το 22-38 στο transition. Οι «ερυθρόλευκες» αναζητούσαν σκορ, με την Σταμολάμπρου να αναλαμβάνει ευθύνες και να σκοράρει μετά από επτά λεπτά για την ομάδα της, μειώνοντας σε 24-38, με τη βολή της Βίτολα να διαμορφώνει το 25-38 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός σούταρε με κάκιστα ποσοστά τόσο από την περίμετρο (3/12) όσο και από το δίποντο (6/20), την ώρα που η Μπουρζ σούταρε με 17/33 εντός πεδιάς και τιμώρησε τα 12 λάθη του ημιχρόνου, της ομάδας του Ζίμπαρτς.

Ένα τρίποντο της Σταμολάμπρου έκοψε γρήγορα τη διαφορά στους 10 (30-40), όμως η Μπουρζ έπαιξε καταπληκτική άμυνα στη ρακέτα και πέντε λεπτά μετά την έναρξη της 3ης περιόδου προηγήθηκε 30-49 με το καλάθι της Ρούπερτ. Το -18 στο φινάλε της 3ης περιόδου έκανε την Σταμολάμπρου να το πάρει προσωπικά. Πέτυχε τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα, όμως η Μπουρζ έβρισκε και αυτή απαντήσεις επιθετικά, για να διατηρήσει το 49-61 με 4:40 για το φινάλε. Δύο βολές της Πλουφ μείωσαν στο 58-66 με τον Ολυμπιακό να βγαίνει για πίεση στα 4/4 του γηπέδου, αλλά τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ τον πρόδωσαν και το buzzer-beater της Ρούπερτ έστειλε τη διαφορά στους 13, για το τελικό 60-73 που δίνει καθαρό προβάδισμα στη ρεβάνς της Γαλλίας.