Βιλερμπάν – Άλμπα Βερολίνου 80-82: Ο Σμιθ... έσωσε τα «άλμπατρος» στο θρίλερ της Γαλλίας

Η Άλμπα Βερολίνου έκανε ό,τι περνούσε από το… χέρι της για να χάσει ένα δικό της ματς στο «Αστρομπάλ», αλλά τελικά νίκησε με 82-80 τη Βιλερμπάν, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της EuroLeague.

«Ήρωας» στο φινάλε της τέταρτης περιόδου ήταν ο Τζέιλεν Σμιθ, ο οποίος αποσόβησε σίγουρο καλάθι ισοφάρισης με κόψιμο σε λέι-απ του Κρις Τζόουνς. Οι δύο τους ήταν και οι πρώτοι σκόρερ των ομάδων στην αναμέτρηση, με τον Σμιθ να σκοράρει 16 πόντους και τον Τζόουνς να σημειώνει 22 πόντους.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο, έχοντας γενικά ισορροπία σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Μετά από ένα μίνι σερί 0-4 το οποίο δημιούργησαν οι Γερμανοί από το 6’ ως το 7’ (12-16), οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν ένα επί μέρους 9-5 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 21-21.

Οι… βίοι παράλληλοι των δύο ομάδων συνεχίστηκαν και στη δεύτερη περίοδο, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα να είναι διαδοχικές. Η Άλμπα βρήκε για δεύτερη φορά στο ματς ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 17’ (33-37), το οποίο οι Γάλλοι εξανέμισαν εκ νέου με σερί 7-0 ως το 19’ (40-37). Εντούτοις, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου τα «άλμπατρος» βρήκαν ένα έμμεσο τρίποντο με τον Τίμαν και ένα άμεσο με τον Μπλατ (στην εκπνοή) παίρνοντας και πάλι τα ηνία στο σκορ (40-43).

Η Άλμπα έσφιξε την άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ταυτόχρονα βρήκε πολύτιμο σκορ από την περίμετρο με τους Σμιθ και Ντέλοου, ανοίγοντας την υπέρ της διαφορά στο +11 (43-54 στο 25’). Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Με σερί 12-0 μέσα σε τρία αγωνιστικά λεπτά, το προβάδισμα των Γερμανών εξαλείφθηκε και οι γηπεδούχοι προσπέρασαν (55-54 στο 28’). Στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, όμως, η Άλμπα έτρεξε ένα σερί 0-6 και βρέθηκε εκ νέου σε θέση οδηγού στο ματς (55-60).

Το καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ. Ως τα μέσα της περιόδου, το σκορ ήταν απόλυτα ισορροπημένο (68-68 στο 35′). Στο πιο καίριο σημείο του αγώνα, η Άλμπα ξέφυγε με +8 (72-80) με μόλις 56″ στο ρολόι προτού ακουστεί η τελευταία κόρνα. Κι όμως, κατάφερε να απειληθεί με ήττα-φιάσκο με βάση το προβάδισμα που είχε βρει! Ο Τζόουνς σημείωσε έξι πόντους στη σειρά (ένα τρίποντο και τρεις βολές) και ροκάνισε τη διαφορά στους δύο πόντους 9″ πριν το φινάλε (78-80). Ο σαστισμένος Λο αστόχησε σε βολή στα 8″ και κράτησε ακέραιες τις ελπίδες των… αντιπάλων του (78-81). Ο Λακόμπ αποδείχτηκε «τέρας ψυχραιμίας» και με 2/2 βολές στα 5″ έκανε το σκορ 80-81. Το… δώρο, όμως, ήρθε από τον Σίκμα, ο οποίος με 1/2 βολές (έβαλε μόνο τη δεύτερη) στα 5″ μετέτρεψε την τελευταία κατοχή της αναμέτρησης σε ευκαιρία των γηπεδούχων είτε να στείλουν το ματς στην παράταση (με δίποντο) είτς να το «κλέψουν» (με τρίποντο). Ο Τζόουνς έκανε η διείσδυση και βρέθηκε… φάτσα με το καλάθι στην «καρδιά» της γερμανικής ρακέτας, έτοιμος να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Υπολόγιζε, όμως, χωρίς τον εκπληκτικό Σμιθ, ο οποίος σαν «από μηχανής Θεός» τον φιλοδώρησε με ένα εντυπωσιακό μπλοκ, υπογράφοντας τη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-43, 55-60, 80-82