NBA: Οι Σέλτικς «σκόρπισαν» τους Νετς - «Περίπατος» των Γουόριορς στο Πόρτλαντ

Έπειτα από τη διακοπή για το All-Star Weekend, το NBA επέστρεψε στην αγωνιστική δράση με τη διεξαγωγή επτά αναμετρήσεων τα ξημερώματα της Παρασκευής (25/02).

Ντιτρόιτ Πίστονς – Κλίβελαντ Καβαλίερς 106-103

Οι Πίστονς «λύγισαν» την αντίσταση των λαβωμένων Καβαλίερς με 106-103 στην Little Caesars Arena. Οι δύο αντίπαλοι πορευόντουσαν μαζί στο σκορ ως το τέταρτο δωδεκάλεπτο, έως ότου οι Πίστονς κατάφεραν να μετατρέψουν το εις βάρος τους 80-83 σε 97-86 με επί μέρους 17-3. Εντούτοις, οι «ιππότες» έδειξαν μεγάλες ψυχικές δυνάμεις και κατάφεραν να προσπεράσουν με 102-103 με 1’01” για το τέλος. Στο ακροτελεύτιο λεπτό, όμως, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο επιθυμητό για εκείνους αποτέλεσμα, σκοράροντας τέσσερις αναπάντητους πόντους με τον Κέιντ Κάνινγκχαμ, όλους από τη γραμμή των βολών, για το τελικό 106-103. Για τους νικητές, που έφτασαν σε δεύτερη διαδοχική νίκη και ανέβηκαν στο 14-45, ο Αμιντού Ντιαλό ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 21 πόντους, με τον Κάνινγκχαμ να ακολουθεί με 17 πόντους και τους Τζέραμι Γκραντ και Μάρβιν Μπάγκλεϊ να προσθέτουν από 16 πόντους έκαστος. Από την πλευρά των ηττημένων, οι οποίοι υποχώρησαν στο 35-24, διακρίθηκε ο Λάουρι Μάρκανεν με 22 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-33, 52-55, 80-82, 106-103

Μπρούκλιν Νετς – Μπόστον Σέλτικς 106-129

Οι Σέλτικς έδωσαν νέα… παράσταση, συντρίβοντας τους Νετς με 129-106 στο Barclays Center. Όπως υποδηλώνει και το εύρος της διαφοράς στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στη Νέα Υόρκη, έχοντας το προβάδισμα από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό του ματς με μεγάλες διαφορές (η διαφορά έφτασε ως και το +29). Οι νικητές των 10 νικών στα τελευταία 11 ματς και του 35-26 ρεκόρ είχαν στους 30 πόντους τον Τζέισον Τέιτουμ, στους 18 πόντους τον Τζέιλεν Μπράουν και στους 15 πόντους τον Μάρκους Σμαρτ. Για τους Νετς του 31-29 ρεκόρ, ο Σεθ Κάρι σταμάτησε στους 22 πόντους, όντας πρώτος σκόρερ, με τους Μπρους Μπράουν και Κέσλερ Έντουαρντς να ακολουθούν με 15 και 13 πόντους αντιστοίχως.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-35, 52-67, 74-97, 106-129

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Φίνιξ Σανς 104-124

Οι Σανς δεν αντιμετώπισαν σθεναρή αντίσταση κόντρα στους νεανικούς Θάντερ, φτάνοντας σε μία άνετη επικράτηση με 124-104 στο Paycom Center. Η διαφορά στο σκορ άνοιξε στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, με επί μέρους 39-27 υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πιστοποίησαν το μεγαλύτερο βάθος και ποιότητα που διαθέτουν, παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον Κρις Πολ. Στην όγδοη διαδοχική νίκη των Σανς (49-10) τον πιο κομβικό ρόλο έπαιξε ο Ντέβιν Μπούκερ με 25 πόντους, 12 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ οι Μικάλ Μπρίτζες και Κάμερον Τζόνσον προσέφεραν μεγάλη υποστήριξη με 21 πόντους έκαστος. Οι Θάντερ (18-41) είχαν για πρώτη φορά στη σύνθεσή τους τον Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ύστερα από τις 28 Ιανουαρίου, με τον Αμερικανό πόιντ γκαρντ να πραγματοποιεί ηχηρή επιστροφή στη δράση, ξεχωρίζοντας για την ομάδα του με 32 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 14-31, 45-48, 77-85, 104-124

Μινεσότα Τίμπεργουλβς – Μέμφις Γκρίζλις 119-114

Σε ιδιαιτέρως ανταγωνιστικό ματς, οι Τίμπεργουλβς υπέταξαν με 119-114 τους Γκρίζλις στο Target Center της Μινεάπολις. Οι «λύκοι» δοκιμάστηκαν στην πρώτη περίοδο, όταν και βρέθηκαν να υστερούν κατά 15 πόντους των αντιπάλων τους στο σκορ (16-31), αλλά στη συνέχεια κατάφεραν να γυρίσουν τον διακόπτη και τελικά να φτάσουν στη νίκη, κόβοντας πρώτοι το… νήμα στο φινάλε. Ο Ντ’ Άντζελο Ράσελ έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην έκβαση της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντάς την με 37 πόντους και 9 ασίστ. Παράλληλα, ήταν αυτός που με dagger three στα 83” πριν από το τέλος έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Γουλβς (32-28), οι οποίοι πήραν επίσης πολύτιμες βοήθειες από τον Καρλ-Άντονι Τάουνς (22 πόντοι και 11 ριμπάουντ) και τον Μαλίκ Μπίζλι (17 πόντοι). Πρώτα «βιολιά» των Γκρίζλις (41-20) ήταν οι Τζάρεν Τζάκσον, Ζιέρ Γουίλιαμς και Τζα Μοράντ, με 21, 21 και 20 πόντους κατ’ αντιστοιχία.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-31, 53-56, 84-83, 119-114

Σικάγο Μπουλς – Ατλάντα Χοκς 112-108

Η αναμέτρηση των Μπουλς με τους Χοκς στο United Center κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό της, με τους «ταύρους» να φτάνουν σε μία πολύ οριακή νίκη με 112-108. Οι έξι φορές πρωταθλητές του NBA κατάφεραν να προηγηθούν με +8 (104-96) στα 5’07” για το τέλος του αγώνα, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έτρεξαν 1-12 επί μέρους για να μπουν στην τελική ευθεία με δικό τους προβάδισμα στο σκορ (105-108). Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν, όμως, «μίλησε» στο ακροτελεύτιο λεπτό και έδωσε τα ηνία στην ομάδα του με πέντε απανωτούς πόντους (110-108), με τον Τζαβόντε Γκριν να «σφραγίζει» την 6η διαδοχική νίκη των Μπουλς με 2/2 βολές στα 4.5”, αφού πρώτα ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχε αστοχήσει σε τρίποντο. Για τους Μπουλς (39-21), ο ΝτεΡόζαν κατέγραψε 37 πόντους, ο Ζακ ΛαΒίν προσέθεσε 20 πόντους, ενώ ο Νίκολα Βούτσεβιτς αρίθμησε 12 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Χοκς (28-31), ο Μπογκντάνοβιτς σημείωσε 27 πόντους, ο Ντανίλο Γκαλινάρι μέτρησε 26 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Κλιντ Καπέλα συμπλήρωσε double-double με 14 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-19, 52-50, 82-82, 112-108

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 95-132

Οι Γουόριορς πέρασαν δια περιπάτου από το Moda Center (132-95), βάζοντας τέλος σε ένα σερί τεσσάρων διαδοχικών νικών που «έτρεχαν» οι Μπλέιζερς πριν από τη διακοπή. Όπως δείχνει και το τελικό +37, οι «πολεμιστές» δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της υπεροχής τους στους γηπεδούχους, έχοντας τον έλεγχο από το δεύτερο δωδεκάλεπτο ως το τέλος του ματς. Για τους πολυφωνικούς Γουόριορς (43-17), ο Στεφ Κάρι είχε 18 πόντους και 14 ασίστ, ο Κλέι Τόμπσον επίσης 18 πόντους, ο Τζόναθαν Κουμίνγκα 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Τζόρνταν 15 πόντους και 6 ασίστ. Για τους Μπλέιζερς (25-35), ο Ανφέρνι Σάιμονς ήταν ξανά ο βασικός πυλώνας στην επίθεση σημειώνοντας 24 πόντους, ενώ ο Τζαστίς Γουίνσλοου ακολούθησε με 14 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-31, 57-70, 73-100, 95-132

Σακραμέντο Κινγκς – Ντένβερ Νάγκετς 110-128

Ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δωδεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους Νάγκετς προκειμένου να «αλώσουν» το Golden 1 Center με 128-110 επί των Κινγκς. Ειδικότερα, το επί μέρους σκορ υπέρ των «σβώλων» έφτασε το 23-36 στην καθοριστική περίοδο του αγώνα, με αποτέλεσμα η διαφορά της νίκης τους να πάρει διαστάσεις. Για τους νικητές, που μετρούν πλέον τέσσερις νίκες στη σειρά και ρεκόρ 34-25, ο Γουίλ Μπάρτον σταμάτησε στους 31 πόντους, ο Νίκολα Γιόκιτς αρίθμησε 25 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο Μόντε Μόρις προσέθεσε 19 πόντους. Για τους Κινγκς των τριών διαδοχικών ηττών και του 22-39 ρεκόρ, έλαμψε -κυρίως- ο Ντομάντας Σαμπόνις με 33 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο Ντ’ Άαρον Φοξ συμπλήρωσε 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-35, 58-63, 87-92, 110-128