Εφές – Μακάμπι 109-77: «Τρομακτική» Εφές με νέο ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία της EuroLeague!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ βίωσε μία… τραυματική εμπειρία στην Κωνσταντινούπολη, πέφτωντας αμαχητί μπροστά στην Αναντολού Εφές (109-77), για την 27η αγωνιστική της EuroLeague.

Με 22/34 τρίποντα ολοκλήρωσε το ματς η πρωταθλήτρια Ευρώπης και έθεσε νέο ρεκόρ εύστοχων τριπόντων στην ιστορία της διοργάνωσης, «σπάζοντας» το προηγούμενο που κατείχε από τις 15 Νοεμβρίου 2018 η Μπουντούτσνοστ με 21/34 απέναντι στην Μπασκόνια (νίκη για τους Μαυροβούνιους με 99-84)!

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς με 20 πόντους και 10 ασίστ, ενώ 16 πόντους προσέθεσε ο Σέιν Λάρκιν. Από τη Μακάμπι προσπάθησαν οι Άντε Ζίζιτς και Σκότι Γουίλμπεκιν, οι οποίοι σημείωσαν από 17 πόντους έκαστος.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα της Εφές στο ματς ήταν εντυπωσιακό, με την τουρκική ομάδα να επιβάλει ολοκληρωτικά το ρυθμό της και να χτίζει ένα διόλου ευκαταφρόνητο προβάδισμα στο σκορ. Στο 7’ ο Μίτσιτς υπέγραψε το +11 της ομάδας του (17-6), το οποίο διατηρήθηκε ακέραιο ως το τέλος της πρώτης περιόδου (21-10).

Η Μακάμπι έγινε πιο παραγωγική στη δεύτερη περίοδο, αλλά στα αμυντικά της καθήκοντα συνέχισε να παίρνει… κάτω από τη βάση, μη έχοντας τρόπους περιορισμού των αντιπάλων. Οι γηπεδούχοι είχαν «αέρα» 12 πόντων στο 15’ (33-21) και παρά την προσπάθεια των Ισραηλινών να ασκήσουν λίγο μεγαλύτερη πίεση στη συνέχεια και τη… θραύση που έκανε ο Ζίζιτς κοντά στο καλάθι, έκλεισαν το πρώτο μισό με ασφαλές προβάδισμα 14 πόντων (45-31).

Η τρίτη περίοδο μετατράπηκε σε… παράσταση για έναν ρόλο, χάρη σε «καταιγίδα» τριπόντων από τη μεριά των γηπεδούχων. Με πέντε απανωτά τρίποντα από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, η διαφορά εκτινάχτηκε στους 30 πόντους (71-41 στο 27’) και το ματς πήρε μορφή… τυπικής διαδικασία, με την περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά με διαφορά 27 πόντων υπέρ της Εφές (74-47).

Το ματς δεν είχε γυρισμό και οι γηπεδούχοι φρόντισαν να το… επιβεβαιώσουν, συνεχίζοντας με αμείωτους ρυθμούς τους… κανονιοβολισμούς τους από την περιμέτρο, σπάζοντας εν τέλει το προηγούμενο ρεκόρ εύστοχων προσπαθειών στην ιστορία της διοργάνωσης!

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 45-31, 74-47, 109-77