Μονακό – Φενέρμπαχτσε 92-78: Οι Τούρκοι είδαν... αστεράκια στο Πριγκιπάτο

Η εντυπωσιακή Μονακό υπέταξε τη Φενέρμπαχτσε με 92-78, υποχρεώνοντας τα «κίτρινα καναρίνια» στην πρώτη τους ήττα μέσα στο 2022 για την EuroLeague, έπειτα από πέντε διαδοχικές νίκες.

Ο Άλφα Ντιαλό έκανε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 24 πόντους και 6 ριμπάουντ. Συνεπής με τις καλές του εμφανίσεις και ο Ντονάτας Μοτεγιούνας με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Γουίλ Τόμας να έχει συνεισφορά 14 πόντων.

Από πλευράς Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Νάντο Ντε Κολό και Μάρκο Γκούντουριτς με 19 και 18 πόντους κατ’ αντιστοιχία.

Ο αγώνας

Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να επιβάλει τους δικούς της κανόνες στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν άκρως ισορροπημένο και ανταγωνιστικό. Η Φενέρμπαχτσε έκλεισε την πρώτη περίοδο με +1 (19-20) και έδειχνε ικανή να διεκδικήσει με αξιώσεις τη νίκη, απέναντι σε έναν αντίπαλο που αντικειμενικά δεν της ταιριάζει από άποψη χαρακτηριστικών.

Η δεύτερη περίοδος, όμως, εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο της Μονακό, η οποία κυριολεκτικά έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ του Salle Gaston Medecin. Η τουρκική ομάδα ήταν εντός κλίματος αγώνα ως το 13’ (28-28) και στη συνέχεια απλά «χάθηκε», καθώς παρασύρθηκε στον καταιγιστικό ρυθμό των Μονεγάσκων! Κατά συνέπεια, βρέθηκε στο -22 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (55-33), με το επί μέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο να φτάνει στο εντυπωσιακό 36-13!

Το ματς έδειξε να ξεφεύγει τελείως από τον έλεγχο των Τούρκων, με τη διαφορά να ανοίγει στο +28 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (61-33 στο 22’). Ο Γκούντουριτς προσπάθησε να ανάψει τη «σπίθα» της ομάδας του, σημειώνοντας τρία τρίποντα για τη μείωση της διαφοράς στους 21 πόντους (66-45 στο 24’), αλλά αυτό δεν πτόησε τους γηπεδούχους. Οι Γάλλοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το στρογγυλό +20 (75-55), έχοντας ουσιαστικά καθαρίσει την υπόθεση νίκη.

Η τουρκική ομάδα αρνήθηκε να καταθέσει τα όπλα της από τόσο νωρίς και προσπάθησε να εξαντλήσει τις λιγοστές πιθανότητές της για νίκη. Με το πέμπτο τρίποντο του «καυτού» Γκούντουριτς μείωσε ως και στους 16 πόντους την τιμή της διαφοράς (85-69 στο 36′), αλλά τελικά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο και είδε να μπαίνει και τυπικά τέλος στο αήττητο σερί που έτρεχε μέσα στο 2022. Στο τέλος, μάλιστα, έχασε και τον τελευταίο στόχο που είχε, ήτοι να προστατέψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες (+10 υπέρ της Φενέρ, 96-86) και πλέον έχει ντεσαβαντάζ στην ισοβαθμία με τους Μονεγάσκους,

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 55-33, 75-55, 92-78