U18 Rising Stars: Στον τελικό ο Ολυμπιακός με... υγιεινό περίπατο κόντρα στον Άρη

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε πανηγυρικά στον αυριανό (27/02) τελικό του U18 Rising Stars Tournament, μετατρέποντας σε… παράσταση για έναν ρόλο τον ημιτελικό απέναντι στον Άρη (76-50).

Οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν τις βάσεις από το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο και διαμόρφωσαν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στο ματς. Ο Άρης έμεινε σε σχετική κοντινή απόσταση στο σκορ ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (25-32), αλλά στο δεύτερο μισό υποκλίθηκε στην ανωτερότητα των αντιπάλων του, με τη διαφορά στην τελευταία περίοδο να ξεφεύγει και να προσεγγίζει ως και τους 30 πόντους.

Βασικοί πυλώνες του παιχνιδιού των νικητών ήταν οι Αρφαράς (14 πόντοι και 7 ριμπάουντ), Σπρίτζιος (12 πόντοι και 5 ριμπάουντ), Νικολαϊδης (10 πόντοι, 8 ασιστ και 5 μπλοκ) και Λαμπρόπουλος (10 πόντοι και 7 ριμπάουντ).

Από την πλευρά του Άρη ξεχώρισαν οι Γεροκώστας και Λαμπρόπουλος με 16 πόντους έκαστος.

Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στον αυριανό τελικό, ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι ΔΕΚΑ – Παναθηναϊκός που αγωνίζεται αυτή την ώρα.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 25-32, 41-55, 50-76