Ερυθρός Αστέρας - Φενέρμπαχτσε 74-69: «Έλιωσε» στο... καμίνι την άστοχη Φενέρ

Ερυθρός Αστέρας – Φενέρμπαχτσε: «Έλιωσε» στο… καμίνι την άστοχη Φενέρ ο Ερυθρός Αστέρας και πήρε πολύ μεγάλη νίκη στο εξ αναβολής παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Euroleague.

Ο Ερυθρός Αστέρας (10-15) με τη συνηθισμένη του «σκληρή» άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, υπέταξε την Φενέρμπαχτσε (12-12) στο εξ αναβολής παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Τούρκοι μπορεί να είχαν τον Ντε Κολό στο παρκέ, αλλά ήταν γενικώς άστοχοι και… μπερδεμένοι επιθετικά, χάνοντας ευκαιρία να πάρουν σημαντικό «διπλό» για τη μάχη της οκτάδας.

Ο Ντε Κολό έμεινε στους 3 με 6 ασίστ, ενώ κορυφαίοι της Φενέρ ήταν οι Μπάρτελ και Γκούντουριτς με 15 και 14 αντίστοιχα. Μόνο ο Κάλινιτς ήταν διψήφιος από τους γηπεδούχους με 11 πόντους, αλλά ο Ερυθρός πήρε σκορ από πολλούς (9 πόντοι οι Ντόμπριτς, Νταβίντοβατς, Μίτροβιτς) και όταν ο αντίπαλός σου σουτάρει με 6/22 από την περίμετρο, δε χρειάζεται να κάνεις πολλά περισσότερα.

Ο αγώνας

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση, με τον Κούζμιτς να τους βάζει στο +8 (12-4) μετά από πέντε λεπτά. Η σκληρή άμυνα των παικτών του Αστέρα κράτησε χαμηλά τη Φενέρ, η οποία βρήκε λύσεις από τους Πολονάρα και Γκούντουριτς, για να μειώσει στο 20-18.

Με τους Τούρκους να παραμένουν αρκετά άστοχοι, ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε 31-21, αλλά ο Μπούκερ βγήκε μπροστά, φτάνοντας τους 8 πόντους και τη διαφορά να μαζεύεται. Η Φενέρ συνέχισε να… ανασαίνει πίσω από τον Ερυθρό ως το ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε στο 41-37, μετά από ένα τρίποντο σε νεκρό χρόνο του Ντόμπριτς.

Ο Γκούντουριτς συνέχισε να αποτελεί μία σταθερή λύση για την Φενέρ, που αυτήν τη φορά κατάφερε να περάσει και μπροστά με 48-51 μετά από επτά λεπτά στο δεύτερο μέρος, αλλά ένα 8-0 σερί έφερε τους γηπεδούχους ξανά στη θέση του οδηγού, με τον Ιβάνοβιτς πρωταγωνιστή για το 65-60 (στο 32′).

Η κοινή αφετηρία του 68-68 στο τελευταίο τρίλεπτο «έσπασε» από μία βολή του Φλόιντ, όμως τέσσερις του Κάλινιτς διαμόρφωσαν το 72-68 με 1:20 για το φινάλε. Οι Τούρκοι συνέχιζαν να κάνουν λάθη και ένα τρομερό μπλοκ του Νταβίντοβατς έδωσε ισχυρό πλεονέκτημα στον Αστέρα, με τον Γουόλτερς να σκοράρει για το 74-69 στα τελευταία 25”, σκορ που δεν άλλαξε αφού τα σκοτωμένα σουτ του Γκούντουριτς βρήκαν σίδερο και οι Σέρβοι πανηγύρισαν μία πολύ μεγάλη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-37, 59-60, 74-69