NBA: Με τριάδα... φωτιά οι Σίξερς - Μπορούν και χωρίς Μπούκερ και Πολ οι Σανς

Με τη διεξαγωγή οκτώ αναμετρήσεων συνεχίστηκε τα ξημερώματα της Πέμπτης (03/03) η κανονική περίοδος του NBA.

Ορλάντο Μάτζικ – Ιντιάνα Πέισερς 114-122

Μάτζικ (15-48) και Πέισερς (22-42) πάλεψαν μέχρις εσχάτων στο Amway Center, με τους «Ινδιάνους» να επικρατούν με 122-114 έπειτα από πεντάλεπτη παράταση. Για να οδηγηθεί το ματς στον έξτρα χρόνο χρειάστηκε ανατροπή διαφοράς 15 πόντων, με την οποία έχαναν οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (94-79). Στην παράταση η άμυνα των Πέισερς ήταν αδιαπέραστη, γεγονός που τους οδήγησε στη νίκη. Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Μάλκολμ Μπρόγκντον με 31 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Ταϊρίς Χάλιμπερτον, Μπάντι Χιλντ και Αϊζάια Τζάκσον με 21, 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Βασικός εκφραστής των επιθέσεων των Μάτζικ ήταν ο Φραντς Βάγκνερ με 28 πόντους, με τον Μο Μπάμπα να συμπληρώνει 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-22, 62-58, 91-76, 110-110, 114-122 (παρ.)

Κλίβελαντ Καβαλίερς – Σάρλοτ Χόρνετς 98-119

Οι Χόρνετς (31-33)… τσίμπησαν τους – υπό κατάρρευση, με 5 ήττες στα τελευταία 6 ματς – Καβαλίερς (36-26) με θρίαμβο 98-119 στο Rocket Mortgage FieldHouse. Ο Τέρι Ροζίερ ξεχώρισε για τους νικητές με 29 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ οι Κέλι Ούμπρε Τζούνιορ και Μάιλς Μπρίτζες είχαν συνεισφορά 19 και 15 πόντων αντιστοίχως. Για τους αποκαρδιωτικούς «ιππότες» προσπάθησαν ο Ντάριους Γκάρλαντ με 33 πόντους και ο Τζάρετ Άλεν με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, δίχως να είναι αρκετοί για να έρθει η νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-38, 49-64, 80-96, 98-119

Φιλαντέλφια Σίξερς – Νιου Γιορκ Νικς 123-108

Το ντεμπούτο του Τζέιμς Χάρντεν ενώπιον του κοινού των Σίξερς (38-23) ήταν όπως ακριβώς θα το ήθελε, με νίκη (123-108) επί των Νικς (25-37). Για τους Σίξερς δεν ήταν όλα… ρόδινα, αφού βρέθηκαν να υπολείπονται ακόμα και 16 πόντων των αντιπάλων τους στη διάρκεια του αγώνα. Εντούτοις, έδειξαν τις πραγματικές τους δυνατότητες στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν αισίως τις τέσσερις σερί νίκες στην κανονική περίοδο, δείχνοντας ανεβασμένοι μετά την έλευση του «μούσια». Η τριπλέτα Τζοέλ Εμπίντ (27 πόντοι και 12 ριμπάουντ), Τζέιμς Χάρντεν (26 πόντοι, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ) και Ταϊρίς Μάξεϊ (25 πόντοι) ήταν «όλα τα λεφτά» για τους νικητές. Τα νήματα στην επίθεση των Νικς κινούσαν για ακόμα μία βραδιά οι Αρ Τζέι Μπάρετ (30 πόντοι) και Τζούλιους Ραντλ (24 πόντοι).

Τα δωδεκάλεπτα: 25-33, 55-62, 93-81, 123-108

Νιου Ορλίνς Πέλικανς – Σακραμέντο Κινγκς 125-95

Οι Πέλικανς (26-36) «τσάκισαν» τους Κινγκς (23-41) με το ευρύ 125-95 στο Smoothie King Center, φτάνοντας αισίως τις τρεις συναπτές νίκες στην κανονική περίοδο. Οι γηπεδούχοι «γκρέμισαν» τα όνειρα των αντιπάλων τους στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με επί μέρους σκορ 29-13! Ο Μπράντον Ίνγκραμ οδήγησε την κούρσα των σκόρερ με 33 πόντους, ενώ οι Γιόνας Βαλαντσιούνας, Σι Τζέι ΜακΚόλουμ και Νατζί Μάρσαλ τον ακολούθησαν με 17 πόντους έκαστος. Από πλευράς Καλιφορνέζων ο Ντ’ Άαρον Φοξ κατέγραψε 25 πόντους, ο Χάρισον Μπαρνς προσέθεσε 19 πόντους, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις προσέγγισε τις παρυφές του triple-double με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-33, 65-61, 96-82, 125-95

Χιούστον Ρόκετς – Γιούτα Τζαζ 127-132

Οι Τζαζ (39-22) πέρασαν δια πυρός και σιδήρου από το Toyota Center, επικρατώντας με 132-127 των Ρόκετς (15-47) έπειτα από παράταση. Οι «Μορμόνοι» κατόρθωσαν να προηγηθούν ακόμα και με διαφορά 18 πόντων, ωστόσο τα… θαλάσσωσαν στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι δίχως στόχους γηπεδούχοι να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να οδηγήσουν το ματς σε πεντάλεπτη παράταση χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Κρίστιαν Γουντ στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Εν τέλει, έστω και με άγχος, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην επίτευξη του στόχου τους και διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους στα τρία ματς, την ώρα που οι «ρουκέτες» μετρούν 11 απανωτές ήττες. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ ήταν ο MVP του αγώνα με 37 πόντους και 10 ασίστ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση για τους νικητές πραγματοποίησε και ο Ρούντι Γκομπέρ με 27 πόντους και 17 ριμπάουντ. Στυλοβάτες των Ρόκετς ήταν οι Τζέιλεν Γκριν (27 πόντοι), Κρίστιαν Γουντ (24 πόντοι), Κένιον Μάρτιν (20 πόντοι) και Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ (16 πόντοι και 12 ασίστ).

Τα δωδεκάλεπτα: 20-25, 53-66, 83-93, 117-117, 127-132 (παρ.)

Ντένβερ Νάγκετς – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 107-119

Οι Νάγκετς (36-26) έπαθαν τη ζημιά από εκεί που δεν το περίμεναν, αφού μετά από έξι διαδοχικές νίκες ηττήθηκαν στην έδρα τους από τους αδύναμους Θάντερ (20-42) με 107-119! Αναμφισβήτητα πρόκειται για ήττα που… πονάει τους «σβώλους», οι οποίοι επέτρεψαν στους Θάντερ να τους βάλουν στο δικό τους ρυθμό και να τους… αποτελειώσουν στο τέταρτο δωδεκάλεπτο. Για τους νικητές, που είχαν και έξι απουσίες, πρωτοστάτησαν οι Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και Αϊζάια Ρόμπι με 29 και 26 πόντους αντιστοίχως. Από την αντίπαλη παράταξη, εντός κλίματος αγώνα βρέθηκαν μόνο οι Νίκολα Γιόκιτς (22 πόντοι και 16 ριμπάουντ), Νάισον Χάιλαντ (19 πόντοι) και Μπριν Φορμπς (18 πόντοι).

Τα δωδεκάλεπτα: 24-24, 57-55, 79-86, 107-119

Φίνιξ Σανς – Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 120-90

Μπορεί να έλειπαν οι δύο ηγετικές μορφές του, Κρις Πολ και Ντέβιν Μπούκερ, αλλά αυτό διόλου στάθηκε αποτρεπτικός παράγοντας για τους Σανς (50-12) για να φτάσουν σε μία εύκολη εντός έδρας νίκη με 120-90 επί των Μπλέιζερς (25-36). Για τους «ήλιους», που επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από δύο σερί ήττες, τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα είχαν οι Κάμερον Τζόνσον και ΝτιΆντρε Έιτον με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, μεγαλύτερη συνέπεια στο σκοράρισμα έδειξαν οι Μπράντον Γούλιαμς, Τρέντον Γουέτφορντ και Ντρους Γιούμπκανς, μετρώντας από 14, 13 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-28, 63-48, 92-69, 120-90