Αναντολού Εφές – Φενέρμπαχτσε 84-79: Η Εφές έδειξε ξανά ποιος είναι το «αφεντικό» της Πόλης!

Η Εφές διεύρυνε το απίστευτο σερί της απέναντι στη Φενέρ στις 10 νίκες στα τελευταία 11 ματς μεταξύ των δύο ομάδων, κάμπτοντας την αντίσταση των «κίτρινων καναρινιών» με 84-79, για την 28η αγωνιστική της EuroLeague!

Της έχει πάρει τον αέρα και την κερδίζει παντού, υπό υποισδήποτε συνθήκες! Αυτό έκανε η Εφές σε ακόμα ένα ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, την οποία και νίκησε με 84-79, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης βελτίωσε το ρεκόρ της στο 14-12 και ταυτόχρονα αποσπάστηκε στις τρεις νίκες από τα «κίτρινα καναρίνια», τα οποία υποχώρησαν στο 12-13 (υστερούν και στην ισοβαθμία).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς με 24 πόντους, ενώ πιο επιδραστικός στην έκβαση της αναμέτρησης ο Ροντρίγκ Μπομπουά, ο οποίος μέτρησε 20 πόντους και κουβάλησε τους γηπεδούχους στο crunch time.

Για τη Φενέρμπαχτσε, τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα είχαν οι Νταϊσόν Πιέρ και Ακίλε Πολονάρα, με 19 και 15 πόντους κατ’ αντιστοιχία.

Ο αγώνας

Η άμυνα ήταν το «κλειδί» της Εφές στην πρώτη περίοδο για το «χτίσιμο» μίας διψήφιας διαφοράς στο σκορ, που την έβαλε σε θέση οδηγού στο ματς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-7 στο 6’, κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στις δύο άκρες του παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα 0-7 σερί (19-14 στο 8’), το οποίο δεν αποτέλεσε εφαλτήριο για κάτι περισσότερο. Η Εφές έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +9 (23-14).

Η Φενέρ κατρακύλησε εντελώς στην… κατηφόρα του «Σινάν Ερντέμ» στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει σε double-score με δύο διαδοχικά τρίποντα του Μίτσιτς (36-18 στο 14’). Κάποιες καλές άμυνες των φιλοξενούμενων έφεραν νέα ελαφρά μείωση στο σκορ (38-25 στο 19’), αλλά το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με την Εφές σε ξεκάθαρα πλεονεκτική θέση (41-25).

Το… show time των γηπεδούχων συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τη διαφορά να ξεπερνάει το φράγμα των 20 πόντων (49-27 στο 22’). Τα «κίτρινα καναρίνια» έδειξαν σημάδια ζωής με σερί 0-8 (49-35 στο 24’), αλλά και πάλι δεν κατάφεραν κάτι πιο ουσιαστικό, που θα φόρτωνε με άγχος την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η διαφορά έπεσε στους 11 πόντους (59-48) ως το φινάλε της τρίτης περιόδου, όμως η Εφές δεν ένιωθε καμία πίεση έως εκείνο το χρονικό σημείο.

Κρεσέντο Μπομπουά, κυνικός Λάρκιν και ξανά η μπίλια στο μπλε!

Αυτό συνέβη για πρώτη φορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, έπειτα από τρίποντο του Γκούντουριτς και καλάθι του Πιέρ, με τα οποία η απόσταση των δύο ομάδων στο σκορ μειώθηκε στη μία κατοχή (66-63 στο 34′) και το σερί της Φενέρ έφτασε στο 0-10. Ο Μπομπουά έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του με δύο τρίποντα στη σειρά (72-67 στο 36′), αλλά ο Πιέρ έπραξε το ίδιο στην απέναντι πλευρά, φέρνοντας το ματς στον πόντο με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών (72-71 στο 37′). Ο Μπομπουά χτύπησε με νέο τρίποντο στο 1’40” πριν από τη λήξη επεκτείνοντας το προβάδισμα της ομάδας του στο +4 (77-73) και το δικό του προσωπικό σερί στους 11 πόντους! Εν τέλει, η χαριστική βολή στα «κίτρινα καναρίνια» δόθηκε δια χειρός Λάρκιν στα 31″ με τρίποντο από την κορυφή για το 80-75, με τη Φενέρ να μην καταφέρνει στο τέλος να γυρίσει και να φεύγει σε ακόμα ένα τουρκικό ντέρμπι με το κεφάλι… σκυμμένο!

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 41-25, 59-48, 84-79