Ερυθρός Αστέρας - Μπασκόνια 86-83: Ο Γουόλτερς κέρδισε τον Μπόλντουιν

Ερυθρός Αστέρας – Μπασκόνια: Ο Γουόλτερς κέρδισε τον Μπόλντουιν στη Σερβία, με τους δύο να κάνουν ένα φανταστικό παιχνίδι και τελικά τον Ερυθρό Αστέρα να χαμογελά, για την 28η αγωνιστική της Euroleague.

Σε ένα δραματικό ως το φινάλε παιχνίδι, ο Ερυθρός Αστέρας (9-12 ρεκόρ πλέον) επέστρεψε από το -13 της 1ης περιόδου και επικράτησε με 86-83 της Μπασκόνια, για την 28η αγωνιστική της Euroleague.

Στη μάχη των μεγάλων σουτ από τους Γουόλτερς και Μπόλντουιν, ο πρώτος επικράτησε και ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη με 86-83 απέναντι στην Μπασκόνια. Ο Γουόλτερς σκόραρε 17 πόντους και οι Σέρβοι με 9/22 τρίποντα έκοψαν πρώτοι το νήμα, έχοντας και τον Λούκα Μίτροβιτς σε μεγάλη βραδιά με 18.

Μπόλντουιν (18 πόντοι, 3/4 τρίποντα) και Φοντέκιο (19 πόντοι, 3/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ) έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι τους, συνεπικουρούμενοι από τα 4/6 τρίποντα του Γκρέιντζερ, αλλά το κενό διάστημα στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου κόντρα στην άμυνα του Ερυθρού, έκρινε εν πολλοίς το παιχνίδι.

Ο αγώνας

Από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση η Μπασκόνια έδειξε τα… δόντια της. Δύο τρίποντα στο transition από Φοντέκιο και Μπόλντουιν έφεραν τους Βάσκους στο 0-8 μετά από δύο λεπτά. Ο δεύτερος μάλιστα ξεκίνησε «καυτός» την αναμέτρηση και με 9 πόντους στο δεκάλεπτο διαμόρφωσε το 11-24.

Τριπόντων συνέχεια και στη 2η περίοδο, με τον Γκρέιντζερ αυτήν τη φορά να μπαίνει στο πάρτι για το 13-29 και κάπου εκεί έκλεισε ο διακόπτης για την Μπασκόνια. Ο Ερυθρός Αστέρας με τη σκληρή του άμυνα απαγόρευσε το σκορ για τρία λεπτά στην αντίπαλό του, με το τρίποντο του Ντόμπριτς να μειώνει σε 26-30 (στο 14′). Η αφύπνιση του Μπόλντουιν τοποθέτησε τους Βάσκους για τελευταία φορά μπροστά με 6 (31-37), με τον Μίτροβιτς να σκοράρει 8 σερί πόντους, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια με το φινάλε του ημιχρόνου στο 41-41.

Με τον Μίτροβιτς να συνεχίζει από εκεί που το άφησε, φτάνοντας τους 16 πόντους, ο Ερυθρός Αστέρας έτρεξε ένα ακόμα σερί 9-0, παίρνοντας προβάδισμα με 50-41 σε τρία λεπτά. Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Ίνοκ για την Μπασκόνια, δίνοντας υπόσταση στη ρακέτα της, μέχρι να να αναλάβει ο Γκρέιντζερ, που διαμόρφωσε το 53-54 (στο 29′) με ταμπλαδούρα από το τρίποντο.

Τα τρίποντα των Χόλινς, Γουόλτερς και Κάλινιτς έβαλαν ξανά στη θέση του οδηγού τον Αστέρα, με 70-61 έξι λεπτά πριν το τέλος. Με το ίδιο νόμισμα προσπάθησε να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι, αλλά ο Χόλινς σκόραρε ξανά από την περίμετρο, διατηρώντας διαφορά 8 πόντων (75-67), στην είσοδο του τελευταίου τετραλέπτου. Οι Βάσκοι επέστρεψαν με τον συνήθη ύποπτο Μπόλντουιν στο -3, αλλά χάθηκαν διαδοχικές ευκαιρίες για κάτι καλύτερο. Ένα floater του Γουόλτερς για το 80-72 έμοιαζε με χαριστική βολή, 1:30 πριν το φινάλε. Πέντε σερί του Κοστέλο επανέφεραν τους Βάσκους στο 82-78, με 30” στο ρολόι. Ο Φοντέκιο σκόραρε άλλο ένα μεγάλο τρίποντο για το 84-81, αλλά παρά τις δύο χαμένες βολές του Γουόλτερς, ο ίδιος έχασε την μπάλα από τα χέρια του προτού σουτάρει για την ισοφάριση, με τον Ερυθρό να επικρατεί 86-83 σε ένα ντέρμπι ως το τελευταίο δευτερόλεπτο.