Άλμπα Βερολίνου – Ζάλγκιρις Κάουνας 82-74: Τα «Άλμπατρος» προσγείωσαν απότομα τους Λιθουανούς

Έπειτα από τρία διαδοχικά «ροζ φύλλα αγώνα» στην EuroLeague, η Ζάλγκιρις Κάουνας… συμβιβάστηκε ξανά με την ιδέα της ήττας, χάνοντας με 82-74 από την Άλμπα Βερολίνου, στην Mercedes-Benz Arena.

Ένα 48ώρο μετά τον… υγιεινό περίπατο επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο ΟΑΚΑ, η Ζάλγκιρις είδε να μπαίνει τέλος στο νικηφόρο σερί τριών αγώνων που «έτρεχε» στην EuroLeague, καθώς ηττήθηκε με 82-74 από την Άλμπα, στο Βερολίνο.

Οι Γερμανοί έφτασαν τις τρεις διαδοχικές νίκες στη διοργάνωση και τις τέσσερις στα τελευταία πέντε ματς, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 10-16. Η Ζάλγκιρις υποχώρησε στο 6-20 και παραμένει – σε βαθμολογία 18 ομάδων – στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτα «βιολιά» στην επίθεση των νικητών ήταν οι Γιοχάνες Τίμαν και Τζέιλεν Σμιθ με 17 και 16 πόντους αντιστοίχως και οι Μαόντο Λο και Λουκ Σίκμα με 12 πόντους έκαστος.

Στυλοβάτες στην επίθεση των Λιθουανών ήταν οι Τάιλερ Καβάνο, Αρτούρας Μιλάκνις και Τζος Νέμπο, οι οποίοι σημείωσαν από 18, 14 και 12 πόντους κατ’ αντιστοιχία.

Ο αγώνας

Οι Γερμανοί διατηρήθηκαν στην πρωτοπορία από την αρχή του ματς ως και την τελική ευθεία του πρώτου δεκαλέπτου (22-17 στο 8’). Οι Λιθουανοί βρήκαν ένα καλό τελευταίο δίλεπτο στην πρώτη περίοδο και ισοφάρισαν σε 24-24, κλείνοντας με θετικό τρόπο μία περίοδο στην οποία είχαν πολυφωνία στην επίθεση.

Αυτή η πολυφωνία των Λιθουανών, όμως, εξαφανίστηκε στη δεύτερη περίοδο, η οποία μετατράπηκε σε… μονόλογο των πρωταθλητών Γερμανίας. Η Ζάλγκιρις έμεινε χωρίς πόντο για σχεδόν 8 λεπτά (!), γεγονός που – φυσικά – πλήρωσε με 13-0 σερί της Άλμπα (37-24), το οποίο ήταν καταδικαστικό για την ομάδα του Ζντοβτς. Τα «άλμπατρος» εκτίναξαν τη διαφορά ακόμα και στο +17, στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδου, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ένα διόλου ευκαταφρόνητο +14 (44-30).

Οι νταμπλούχοι Λιθουανίας επέστρεψαν δριμύτεροι για το δεύτερο ημίχρονο και με επί μέρους σκορ 2-9 έφεραν το ματς σε κοντινή απόσταση (46-39 στο 23’). Τα τρίποντα άρχισαν να πέφτουν σαν… καταιγίδα, ιδίως στο καλάθι όπου έκανε επίθεση η Ζάλγκιρις και η διαφορά μειώθηκε ακόμα πιο χαμηλά στη συνέχεια, στους τρεις πόντους (53-50 στο 26’). Ωστόσο, η Άλμπα βρήκε εκ νέου το καλό της αμυντικό πρόσωπο, ενόσω η τρίτη περίοδος όδευε προς την ολοκλήρωσή της και ο επίλογος των 30 λεπτών γράφτηκε δια χειρός Μάτισεκ για το γερμανικό +9 (59-50).

Τα «Άλμπατρος» ξεμάκρυναν και πάλι στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, στήνοντας… πάρτι πίσω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων (71-55 στο 33′). Η Ζάλγκιρις, πάντως, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στη διεκδίκηση, έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Νέμπο. Ως εκ τούτου, διαμορφώθηκε ένα 2-13 επί μέρους σκορ, το οποίο έκλεισε την ψαλίδα της διαφοράς (73-68 στο 37′). Εν τέλει, τον… γόρδιο δεσμό για τους Γερμανούς έλυσε ο Σμιθ με τρίποντο στο 1’15” πριν από την τελευταία κόρνα του ματς (80-73), με την Άλμπα να φτάνει στην πολύτιμη νίκη και να διευρύνει το νικηφόρο σερί της στη διοργάνωση στα τρία ματς.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-30, 59-50, 82-74