Ηρακλής - ΠΑΟΚ 73-84: Εμφατικό πέρασμα του «δικεφάλου» από το Ιβανώφειο

Ηρακλής – ΠΑΟΚ 73-84: Εμφατικό πέρασμα του «δικεφάλου» από το Ιβανώφειο. Σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε ατελείωτο, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 84-73 του Ηρακλή στο Ιβανώφειο και πήρε εμφατικό «διπλό» στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής.

Με τη διακοπή των 35 λεπτών στο ημίχρονο, ελέω υπεράριθμων στις εξέδρες να σημαδεύει την αναμέτρηση, ο ΠΑΟΚ του εκπληκτικού Τζόουνς των 20 πόντων, συνεπικουρούμενος από τον Λαβ των 16 και Τολιόπουλου που έβαλε 14 με 4/7 τρίποντα πέρασε αλώβητος από το Ιβανώφειο.

Ο Ηρακλής των τριών νεοφερμένων Αμερικανών έμεινε από καύσιμα στο φινάλε και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την πολύ καλή μέρα των δύο σέντερ του, Γκάρετ και Σκορδίλη, που σκόραραν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας

Ο Ηρακλής θέλοντας να εκμεταλλευτεί και την έδρα του, που από νωρίς έδινε τον παλμό, προσπάθησε να μεταφέρει το παιχνίδι στη ρακέτα αλλά και να βγάλει αρκετή ενέργεια στην άμυνά του, πιέζοντας τους γκαρντ του ΠΑΟΚ. Τα πέντε γρήγορα λάθη του «Δικεφάλου» αλλά και οι Σκορδίλης, Γκάρετ που προκάλεσαν τρομερή φθορά από το ποστ και από τη γραμμή των βολών κυρίως, έφεραν τον Ηρακλή στο 19-12.

Ο Λαβ όμως το πήρε προσωπικά και πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους, επαναφέροντας τον ΠΑΟΚ στο προβάδισμα με 19-20. Με τον Μάρβιν Τζόουνς να βρίσκει ρυθμό σταδιακά, ο ΠΑΟΚ βρήκε το αντίπαλο δέος του Γκάρετ στο παρκέ και ισορρόπησε τη μάχη στις ρακέτες. Ο σέντερ των «ασπρόμαυρων» σκόραρε 10 πόντους και με τον Τολιόπουλο να βρίσκει transition ο ΠΑΟΚ πήρε ένα μικρό +6 (28-34) τρία λεπτά πριν το ημίχρονο. Η τροφοδοσία του Σκορδίλη ήταν το μοναδικό αποκούμπι του «Γηραιού» στο σημείο εκείνο, με το ντέρμπι να πηγαίνει στις επαφές και τις δύο ομάδες να σουτάρουν αθροιστικά 27 βολές και τον ΠΑΟΚ να προηγείται 32-39.

Η διακοπή 35 λεπτών ελέω υπεράριθμων εν τέλει είχε θετικό αντίκτυπο στον Ηρακλή. Παπαδάκης και Ρότεν μπήκαν ζεστοί και με μεγάλα τρίποντα έβαλαν μπροστά τους γηπεδούχους. Ο Σκορδίλης κάρφωσε εμφατικά για το 47-44 μετά από πέντε λεπτά στο δεύτερο μέρος, αλλά ξανά ο Λαβ με τον Τζόουνς κράτησαν όρθιο τον ΠΑΟΚ. Μάλιστα σε εκείνο το σημείο, προς το τέλος της τρίτης περιόδου, εμφανίστηκε και ο Γκριν, που διαμόρφωσε το 54-59 μετά από δύο τρίποντα.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε να μαζεύει και τα επιθετικά ριμπάουντ, με τους Ρίβερς και Λι να διευρύνουν το προβάδισμα στο 58-67 (στο 34′). Τα μεγάλα σουτ για τον Ηρακλή στέρεψαν και ο Σκορδίλης πλέον δεν μπορούσε να αποτελέσει παράγοντα.

Πλέον με τυφλή εμπιστοσύνη στα χέρια τους οι παίκτες του ΠΑΟΚ, νίκησαν και τη ζώνη του Ηρακλή από την περίμετρο, με τον Τολιόπουλο να εκτελεί τρεις φορές στη σειρά, στέλνοντας το σκορ στο 64-80, με τρία λεπτά στο ρολόι. Τα υπόλοιπα που συνέβησαν ήταν απλή ιστορία, με τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται εύκολα τη διαφορά και να φτάνει στο τελικό 73-84 που τον διατηρεί σε τροχιά playoff, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο τον «γηραιό».