Λαύριο – Λάρισα 77-91: «Άλωσε» και το Λαύριο και... «πέταξε» για οκτάδα!

Η Λάρισα πέρασε επιβλητικά από την έδρα του Λαυρίου (91-77) και με ρεκόρ 6-9 προσπέρασε τους «μεταλλωρύχους» (5-10), κάνοντας παράλληλα ένα σπουδαίο βήμα για την κατάληψη μίας θέσης στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης της Stoiximan Basket League.

Ο ξέφρενος καλπασμός της Λάρισας στην Stoiximan Basket League συνεχίστηκε και στο Λαύριο, στο ματς της 16ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού θριάμβευσε με 91-77 επί της ομώνυμης ομάδας και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 6-9, αφήνοντας πίσω στην κατάταξη το Λαύριο (5-10), το οποίο -συν τοις άλλοις- έχασε και τη διαφορά της νίκης του στον πρώτο αγώνα της Λάρισας (+9, 66-75).

Ο Τζέιλεν Χάντσον ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 19 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Μιχάλης Τσαϊρέλης, Μάριν Μάριτς και Στέφαν Μούντι με 16, 14 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Για το Λαύριο, που μετράει πλέον τέσσερις ήττες στη σειρά, ο Τζάρεντ Σαβάτζ έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο στη δεύτερη θητεία του στους «μεταλλωρύχους», σκοράροντας 16 πόντους, ενώ ο Δημήτρης Κακλαμανάκης προσέθεσε 15 πόντους.

Ο αγώνας

Το Λαύριο βρήκε καλό επιθετικό ρυθμό στο πρώτο δίλεπτο, παίρνοντας «κεφάλι» στο σκορ με 9-5. Στη συνέχεια, όμως, η «φλόγα» του… έσβησε. Οι Θεσσαλοί απάντησαν με 0-9 σερί και πήραν τα ηνία στο σκορ (9-14 στο 4΄). Οι «μεταλλωρύχοι» δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν και κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (22-23 στο 8’), με τον Κακλαμανάκη να κάνει θραύση. Ο επίλογος της πρώτης περιόδου γράφτηκε δια χειρός Ζάρα για το 22-25.

Η ομάδα του Σερέλη έβγαλε μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα στη δεύτερη περίοδο και με επί μέρους 10-3 ως το 15’ προσπέρασε με +4 (32-28). Η καλή άμυνα των γηπεδούχων συνεχίστηκε για μερικά λεπτά ακόμα και σε συνδυασμό με τις μεγάλες… ορέξεις των Σάβατζ και Βον στην επίθεση, η διαφορά πήρε την ανιούσα και έφτασε ως και το +11 (43-32 στο 18’). Ωστόσο, η Λάρισα έδειξε αντανακλαστικά στα τελευταία 90” της δεύτερης περιόδου και με σερί 0-7 έκλεισε το ημίχρονο σε απόσταση… βολής από το Λαύριο (43-39).

Το Λαύριο ήθελε, η Λάρισα… μπορούσε

Η Λάρισα άλλαξε το… τσιπάκι στην τρίτη περίοδο, βελτιώνοντας την αμυντική της εικόνα και βρίσκοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση, όπου βασικός εκφραστής ήταν ο ανίκητος κοντά στο καλάθι Μάριτς.

Η ομάδα του Τακιανού διαμόρφωσε ένα 4-16 επί μέρους σκορ ως το 25’ και προσπέρασε με +8 (47-55). Το Λαύριο «σάστισε», εγκλωβίστηκε στην άμυνα των φιλοξενούμενων και τελικά το πλήρωσε με προβάδισμα δεκατριών πόντων της θεσσαλικής ομάδας (53-66 στο 29′), προτού η τρίτη περίοδος ολοκληρωθεί στο στρογγυλό +10 (58-68).

Ένα… σπριντ του Λαυρίου στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου προκάλεσε μία ελαφρά μείωση της διαφοράς στους 6 πόντους (62-68 στο 33′). Η Λάρισα, όμως, βρήκε και πάλι την ισορροπία της σε άμυνα και επίθεση και με… συνοπτικές διαδικασίες διεύρυνε το προβάδισμά της στο +17 (67-84 στο 36′), βάζοντας το νερό στο… αυλάκι για τη σπουδαίο «διπλό», το οποίο τελικά ήρθε με θριαμβευτικό τρόπο και διαφορά 14 πόντων στο σκορ (77-91).

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 43-39, 58-68, 77-91