NBA: Αποβλήθηκε ο Σαμπόνις για «εξάψαλμο» στον διαιτητή

Ο Ντομάντας Σαμπόνις αποβλήθηκε με διπλή τεχνική ποινή κατά τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου της αναμέτρησης Σακραμέντο Κινγκς – Νιου Γιορκ Νικς έπειτα από… αυστηρή επίπληξη σε έναν εκ των διαιτητών.

Οι Κινγκς δεν μπόρεσαν να υπερασπιστούν το προβάδισμα 20 πόντων που έχτισαν στο πρώτο ημίχρονο της εντός έδρας αναμέτρησης με τους Νικς και τελικά ηττήθηκαν με το ευρύ 115-131.

Μάλιστα, στην τέταρτη περίοδο έχασαν και έναν εκ των πρωταγωνιστών τους στο ματς, τον Ντομάντας Σαμπόνις, ο οποίος αποβλήθηκε λόγω διπλής τεχνικής ποινής.

Ο 25χρονος πάουερ φόργουορντ – σέντερ εξέφρασε εν εξάλλω κατάστασει τα παράπονά του προς τον διαιτητή μετά από σφύριγμα για φάουλ στον Ιμάνουελ Κουίκλι, κάτι που επέφερε και την αποβολή του.