Μπασκόνια - Αναντολού Εφές 87-74: Μίσιτς και Λάρκιν υποκλίθηκαν στον Μπόλντουιν

Μπασκόνια – Αναντολού Εφές 87-74: Μία πολύ σημαντική νίκη όσον αφορά τα ζευγαρώματα των playoffs πέτυχε η Μπασκόνια, κερδίζοντας με 87-74 την Αναντολού Εφές.

Ο Λάρκιν ξεκίνησε με 6 τρίποντα στο ημίχρονο, ο Μίσιτς έμοιαζε ασταμάτητος αλλά τίποτα από όλα αυτά δεν ήταν ικανό να τιθασεύσει τον Μπόλντουιν.

Με 20 πόντους και 11 ασίστ ο πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού αποτελίωσε τους Τούρκους, με την Μπασκόνια να επικρατεί 87-74. Ο Φοντέκιο σκόραρε 15 ενώ ο Ραϊέστε ήταν ο απρόσμενος πρωταγωνιστής με 3/3 τρίποντα στην τελευταία περίοδο. Οι 23 του Μίσιτς και οι 21 του Λάρκιν, που δε σκόραρε στο β’ μέρος δεν έφταναν για την Εφές, η οποία παλεύει για την πέμπτη θέση.

Ο αγώνας

Η Μπασκόνια μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, κρατώντας χαμηλά την Εφές στο πρώτο τετράλεπτο. Στο αρχικό 11-4 κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει την… καταιγίδα Λάρκιν. Ο «καυτός» γκαρντ της Εφές έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα για να μειώσει σε 14-12 και εν τέλει έκλεισε με 5/5, για να προηγηθούν οι Τούρκοι με 22-24.

Ο Μίσις αντάλλαξε τρίποντα με τον Κούρουκς και έφτασε και αυτός να γίνει διψήφιος στο 19-31 (στο 15′), αλλά ο Λάρκιν επανήλθε και δεν ήταν μόνος. Σκόραρε από την πετρίμετρο το έκτο του τρίποντο ενώ ακολούθησαν οι Μίσιτς και… Ντάνστον, για το 36-43 του ημιχρόνου πίσω από τα 10/17 τρίποντα της πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Εννέα πόντοι του Μπόλντουιν ήταν αυτό που χρειαζόταν η Μπασκόνια ως αντίπαλο δέος του Λάρκιν. Το 42-50 μετατράπηκε σε 58-52 μόλις σε τέσσερα λεπτά. Οι προσπάθειες του Μίσιτς τον έφεραν στους 19 πόντους με το πέρας του 3ου δεκαλέπτου, αλλά η Μπασκόνια μπήκε με προβάδισμα (62-58) στο τελευταίο βιράζ, το οποίο διευρύνθηκε με τα τρίποντα των Πίτερς και Ραϊέστε σε 70-64, επτά λεπτά πριν το τέλος.

Ο Λάρκιν είχε μείνει στους 21 πόντους του ημιχρόνου και ο Μπόλντουιν έπαιζε… χωρίς αντίπαλο πλέον, με τον Ραϊέστε να ευστοχεί σε ένα ακόμα γωνιαίο τρίποντο για το 78-68, με τέσσερα λεπτά στο ρολόι. Ο πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού διαμόρφωσε το 82-70 φτάνοντας τους 20 πόντους και τα δύο λεπτά που απέμεναν δεν έφταναν στην Εφές. Ο Ραϊέστε έφτασε τους 11 με νέο τρίποντο και η… μπίλια έκατσε στο 87-74!