Βιλερμπάν - Μπασκόνια 69-72: Οι Βάσκοι έμειναν όρθιοι στη Γαλλία

Η Μπασκόνια δεινοπάθησε στο «Αστρομπάλ» απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλά στο φινάλε πήρε τη νίκη στο… νήμα (72-69), στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Μετά την εντός έδρας νίκη επί της Αναντολού Εφές, η Μπασκόνια πέρασε και από τη Γαλλία, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 9-19.

Ένα τρίποντο του Γκεντράιτις στο 39΄και η ψυχραιμία των Βάσκων από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, διαμόρφωσαν το τελικό 72-69 επί της Βιλερμπάν, για την 29η αγωνιστική της Euroleague. Στο 9-18 υποχώρησαν οι Γάλλοι.

Κορυφαίος για τους νικητές, που κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (39 έναντι 26), ο Πίτερς με 17 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Μπόλντγουϊν (14 πόντοι), Κοστέλο (13 πόντοι και 8 ριμπάουντ) και Φοντέκιο (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ).

Από τη Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Λακόμπ με 16 πόντους, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο μέτρησε 8 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 8 λεπτά συμμετοχής.

Ο αγώνας

Το ματς μπήκε από την αρχή του σε χαμηλό ρυθμό, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τις επιθέσεις να είναι λιαν επιεικώς δυσλειτουργικές. Οι Βάσκοι είχαν ένα ισχνό προβάδισμα επτά πόντων (9-16) λίγο πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου η οποία τελικά έληξε με σκορ 14-18.

Το ίδιο ακριβώς τέμπο χαρακτήρισε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Γάλλοι ισοφάρισαν σε 22-22 στο 14′, αλλά στο επόμενο δίλεπτο δέχτηκαν ένα επί μέρους 2-8 για 24-30 του 16′. Η ισπανική ομάδα παρέμεινε σταθερά στην πρωτοπορία ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο την βρήκε στο +3 (30-33).

Άμα τη επιστροφή των δύο αντιπάλων για την τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν περισσότεροι απειλητικοί, με αποτέλεσμα τη διεύρυνση του προβαδίσματός τους στο +9 (36-45 στο 25′). Ο Κώστας Αντετοκούνμπο έδωσε την ώθηση στην ομάδα του με την ενέργειά του στις δύο άκρες του παρκέ και τη βοήθησε να μειώσει σε απόσταση βολής στο σκορ (47-48), όμως οι Ισπανοί έκλεισαν και το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας τα ηνία (47-51).

Η γαλλική ομάδα γύρισε τον… διακόπτη στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, εξαπολύοντας αντεπίθεση για το προσπέρασμα. Ενορχηστρωτής αυτής ήταν ο Λακόμπ, ο οποίος με οκτώ προσωπικούς πόντους έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στην ομάδα του (62-57 στα 3’23” πριν από το φινάλε). Η Μπασκόνια, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με επί μέρους 2-8 πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 1’44” προτού ακουστεί η τελευταία κόρνα (64-65). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν και τις επόμενες δύο άμυνες και ο Γκιεντράιτις με «dagger three» από την κορυφή έβαλε την ομάδα του με +4 στο ακροτελεύτιο λεπτό της αναμέτρησης (64-68).

Στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα, η Βιλερμπάν βρήκε αρχικά ένα τρίποντο της «πυρκαγιάς» από τον Λάιτι (67-69) και ακολούθως ο Μπάλντουϊν είχε 1/2 βολές, με αποτέλεσμα τη διατήρηση της ακεραιότητας των ελπίδων των γηπεδούχων (67-70). Εν συνεχεία, ο Στραζέλ με 2/2 βολές στα 3.3″ έφερε το ματς στο… όριο (69-70). Τελικά, όμως, ο Κοστέλο έδωσε με 2/2 βολές στα 2″ τη «χαριστική βολή» στους γηπεδούχους, γράφοντας το τελικό 69-72, με τους Γάλλους να μην προλαβαίνουν να εκδηλώσουν επίθεση στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 30-33, 47-51, 69-72