Τσεντεβίτα Ολίμπια - Προμηθέας 98-84: Έγινε... έρμαιο στις ορέξεις των Όγκαστ και Φέρελ

Ο Προμηθέας στάθηκε κατώτερος των περιστάσεων σε ακόμα ένα εκτός έδρας ματς στο EuroCup, γνωρίζοντας ευρεία ήττα (98-84) από την Τσεντεβίτα Ολίμπια, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική.

Ο Προμηθέας τιμωρήθηκε και με το παραπάνω για την κακή του άμυνα στην πρώτη περίοδο. Οι Σλοβένοι διάβαζαν όλες τις αδυναμίες της ελληνικής άμυνας σαν ανοιχτό βιβλίο και με περίσσια άνεση διαμόρφωσαν το +12 (27-15) των πρώτων δέκα λεπτών.

Η ελληνική ομάδα «μεταμορφώθηκε» στη δεύτερη περίοδο, δείχνοντας τις καλύτερες πτυχές της. Με μόνιμους εκφραστές των επιθέσεών τους Τζεράι Γκραντ και Δημήτρη Αγραβάνη, το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου άρχισε να ροκανίζει την εις βάρος του διαφορά στο σκορ. Στο τελευταίο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου ανέλαβε δράση ο Αμπντούλ Γκάντι, ο οποίος με επτά διαδοχικούς πόντους κατέβασε τη διαφορά μόλις στους 5 πόντους (48-43).

Η τρίτη περίοδος, όμως, εξελίχθηκε σε ζωντανό… εφιάλτη για τους Πατρινούς, οι οποίοι έδειχναν απελπιστικά ανήμποροι στην αντιμετώπιση των πικ εν ρολ των Σλοβένων, τα οποία συνήθως κατέληγαν με καρφώματα του Ζακ Όγκαστ. Η ομάδα άπό την Λιουμπλιάνα έτρεξε ένα «αστρονομικό» αλλά και… κυνικό επί μέρους σκορ 36-15 και κάπως έτσι το ρευστό +5 του ημιχρόνου μετατράπηκε σε +26 στο φινάλε της τρίτης περιόδου (84-58)!

Το μοναδικό ενδιαφέρον της τέταρτης περιόδου αφορούσε απλά το εύρος της τελικής διαφοράς της νίκης των γηπεδούχων. Ο Γιουρίτσα Γκόλεματς έριξε στο παρκέ παίκτες από το βάθος του πάγκου του και η ελληνική ομάδα κατόρθωσε να μετατρέψει το 94-72 του 35′ σε 98-84 στο τέλος του ματς, «χτίζοντας» ένα επί μέρους 4-12 στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Για τον Προμηθέα, που υποχώρησε στο 4-10 ρεκόρ και παραμένει στην τελευταία θέση του δεύτερου γκρουπ, οι Τζεράι Γκραντ και Δημήτρης Αγραβάνης είχαν από 18 πόντους και 8 ριμπάουντ έκαστος, ενώ ο Αμπντούλ Γκάντι προσέθεσε 14 πόντους.

Για την Τσεντεβίτα, η οποία βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-7, κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Τζέικομπ Πούλεν με 22 πόντους, ενώ σε εξαιρετικό βράδυ βρέθηκαν οι δύο πρώην παίκτες του Παναθηναϊκού, Ζακ Όγκαστ και Γιόγκι Φέρελ, οι οποίοι μέτρησαν από 19 πόντους (8/8 δίποντα) και 16 πόντους αντιστοίχως.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 48-43, 84-58, 98-84