NBA: Οι Σανς «έκαψαν» το πάρτι του ΛεΜπρόν – Στους 53 σταμάτησε ο Ντουράντ

Οι Φίνιξ Σανς διάλεξαν μια ιστορική βραδιά για το ΝΒΑ και τον ΛεΜπρόν Τζέιμς προσωπικά, να κάνουν ένα από τα καλύτερα φετινά παιχνίδια τους.

Οι φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος σημείωσαν 140 πόντους και διέλυσαν με 30 πόντους διαφορά τους Λέικερς, σε έναν αγώνα όπου ο Βασιλιάς Τζέιμς έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του πρωταθλήματτος που ξεπερνά ταυτόχρονα τους 30.000 πόντους, τα 10.000 ριμπάουντ κι εδώ και λίγες ώρες και τις 10.000 ασίστ.

Στο τοπικό ντέρμπι της Νέας Υόρκης, ο Κέβιν Ντουράντ πήρε 37 σουτ, έβαλε τα 19, συνολικά 53 πόντους και οι Μπρούκλιν Νετς πήραν τη νίκη με 110-107 με αντιπάλους τους Νιου Γιορκ Νικς, επιτυχία που τους κράτησε πάνω από το 50% επιτυχίας.

Όλα τα αποτελέσματα της αγωνιστικής

Μπρούκλιν Νετς – Νιου Γιορκ Νικς 110-107

Ο Κέβιν Ντουράντ ήταν καθοριστικός στη νίκη των Νετς σκοράροντας το τρίποντο που «έσπασε» την ισοπαλία, 103-103 με 56” να απομένουν, ενώ ευστόχησε και τέσσερις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα. Με 53 πόντους στο ενεργητικό του έμεινε μόλις έναν κάτω από το ρεκόρ καριέρας του.

Κι όμως, το Barclays Center σείστηκε για την πρώτη εμφάνιση του Καϊρί Έρβινγκ στο κλειστό, έστω και με πολιτικά, αφού πλέον δεν είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός για τους θεατές στη Νέα Υόρκη.

Ντιτρόιτ Πίστονς – Λος Άντζελες Κλίπερς 102-106

Οι Κλίπερς βρέθηκαν να κυνηγούν να καλύψουν μια διαφορά 18 πόντων (44-26) από τη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να φέρουν… τούμπα το παιχνίδι με πρωταγωνιστές δύο πρώην παίκτες του Ντιτρόιτ, τους Λουκ Κενάρντ (16 π.) και Ρέτζι Τζάκσον (15 π., 9 ασ., 8 ριμπ.). Ο Μάρκους Μορις πρόσθεσε 31 για τους νικητές.

Ορλάντο Μάτζικ – Φιλαντέλφια Σίξερς 114-116 (παρ.)

Δεν σκότωσαν δα και κανένα θηρίο οι Σίξερς, τουναντίον νίκησαν τη χειρότερη ομάδα της Ανατολής. Ωστόσο, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 17 πόντους στο ημίχρονο, με 10 στην τέταρτη περίοδο και με 4, μόλις 1:25 πριν από τη λήξη της παράτασης. Με 1/2 βολές ο Τζέιμς Χάρντεν έγραψε το 116-114, για να ακολουθήσει άστοχο τρίποντο του Κόουλ Άντονι. Ο Ζοέλ Εμπίιντ με 35 πόντους (αλλά και 9/28 σουτ) και 16 ριμπάουντ ηγήθηκε των Σίξερς.

Ατλάντα Χοκς – Ιντιάνα Πέισερς 131-128

Πώς να χάσουν οι Χοκς όταν σκοράρουν 77 πόντους στο ημίχρονο και ο Τρέι Γιανγκ 47 (οι 33 στο πρώτο μέρος); Με εφτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, η Ατλάντα έφτασε τις 13 νίκες σε 15 εντός έδρας παιχνίδια.

Νιου Ορλίνς Πέλικανς – Χιούστον Ρόκετς 130-105

Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών έβαλαν οι Πέλικανς με ηγέτη τον Λιθουανό γίγαντα Γιόνας Βαλαντσιούνας, που είχε 32 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Μέμφις Γκρίζλις 118-125

Ο Ντίλον Μπρουκς σκόραρε 15 πόντους για τους Θάντερ στην επιστροφή του ύστερα από 27 αγώνες. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα έπειτα από 25” αγώνα και δεν το παρέδωσαν ξανά. Το ματς ξεκίνησε με καθυστέρηση πέντε λεπτών, αφού και οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν στο παρκέ με λευκές εμφανίσεις!

Φίνιξ Σανς – Λος Άντζελες Λέικερς 140-111

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πέτυχε το ρεκόρ που κυνηγούσε (30.000 πόντοι – 10.000 ασίστ – 10.000 ριμπάουντ) με τις δύο ασίστ που… χρωστούσε από το προηγούμενο παιχνίδι, αλλά οι Λέικερς δεν απέφυγαν τη συντριβή. Ο Τζέιμς πέτυχε 31 πόντους, πήρε 7 ριμπάουντ και έδωσε 6 σίστ χωρίς να αγωνιστεί δευτερόλεπτο στην τέταρτη περίοδο. Το Φίνιξ, που είχε ηγέτες τους Ντέβιν Μπούκερ (30 π., 10 ασ.) και Ντιάντρε Έιτον (23 π., 16 ρ.) έπιασε το +40 στις νίκες (54-14).

Μπόστον Σέλτικς – Ντάλας Μάβερικς 92-95