Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 76-81: Άντεξαν στη Λεωφόρο και πήραν προβάδισμα τίτλου οι «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο εξ αναβολής ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για την 14η αγωνιστική της Α1 Γυναικών, επικρατώντας των «πράσινων» με 81-76 στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς ντούμπλαρε τις νίκες στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος απέναντι στο «τριφύλλι» και εξασφάλισε τόσο το πλεονέκτημα έδρας όσο και ένα καθαρό προβάδισμα με 2-0 νίκες στους τελικούς, οι οποίοι θα κριθούν στις τέσσερις νίκες.

Κορυφαία σκόρερ για τις νικήτριες ήταν ήταν η Εβίνα Σταμάτη με 19 πόντους, ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά και της Αγγελικής Νικολοπούλου, η οποία κατέγραψε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Η Φεγιόντα Φιτζέραλντ ξεχώρισε από πλευράς Παναθηναϊκού με 20 πόντους, με τις Σεκόια Χολμς και Τσάστιτι Ριντ να την ακολουθούν σε επίπεδο παραγωγικότητας με 18 και 16 πόντους αντιστοίχως.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός άσκησε στο πρώτο δεκάλεπτο μεγάλη πίεση πάνω στην μπάλα στις παίκτριες της περιφέρειας του Παναθηναϊκού, οδηγώντας τις «πράσινες» σε αρκετά λάθη τα οποία εξαργυρώθηκαν από τις «ερυθρόλευκες» με εύκολο σκορ στο ανοιχτό γήπεδο. Η ομάδα του Ζίμπαρτς προηγήθηκε με 5-9 στο 5’, αλλά στη συνέχεια αποπροσανατολίστηκε στην επίθεση και το πλήρωσε. Οι παίκτριες της Καπογιάννη σταδιακά προσαρμόστηκαν στις ανάγκες του αγώνα και τελικά έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα στο σκορ (17-15) χάρη στην εξαιρετική διαύγεια της Φιτζέραλντ στο μισό γήπεδο.

Η Φιτζέραλντ με εξαιρετικό διάβασμα της αντίπαλης άμυνας διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας της στο +6 στη δεύτερη περίοδο (21-15 στο 13′), όμως ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε το υψομετρικό πλεονέκτημα που είχε κοντά στο καλάθι (η Κάιζερ είχε χρεωθεί με τρία γρήγορα φάουλ) και με την Χάμπλιν στο «σημάδι» κατάφερε να εξανεμίσει το προβάδισμα, ισοφαρίζοντας σε 21-21. Η Ριντ με ένα γρήγορο προσωπικό σερί πέντε πόντων ανέβασε τον Παναθηναϊκό στο +5 (26-21), αλλά στη συνέχεια η Σταμάτη απάντησε με δικό της κρεσέντο από την περίμετρο (33-31 στο 19′). Ο επίλογος του πρώτου ημιχρόνου γράφτηκε δια χειρός Φιτζέραλντ, με την Αμερικανίδα γκαρντ να ευστοχεί στην τελευταία κατοχή για τρεις και να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με απόσταση πέντε πόντων στο σκορ (36-31).

Η Ριντ με τέσσερις γρήγορους πόντους στην τρίτη περίοδο ανέβασε τις «πράσινες» στο +9 (40-31), αλλά η Σταμάτη με νέο τρίποντο έκοψε ακαριαία τον ρυθμό που προσπάθησαν να δώσουν στο ματς οι παίκτριες της Καπογιάννη (40-36). Ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε σε επαφή στο σκορ και με την ασταμάτητη Σταμάτη έφερε το ματς σε απόσταση δύο πόντων (48-46 στο 26′). Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν να «σφυροκοπούν» το «τριφύλλι» στις αλλαγές και, δείχνοντας απόλυτη κυριαρχία εντός του ζωγραφιστού, ισοφαρίσαν σε 52-52 στο 1’30” πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Η Νικολοπούλου υπέγραψε με τρίποντο στα 33″ πριν από το τέλος το πρώτο προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα των «ερυθρόλευκων»  (54-56) αλλά η Χατζηνικολάου απάντησε στην εκπνοή της περιόδου με τον ίδιο τρόπο για το «πράσινο» προβάδισμα (57-56).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με την ίδια στόχευση στην επίθεση, χτυπώντας τις «πράσινες» στην αχίλλειο πτέρνα τους, την πικ εν ρολ άμυνα, και ξέφυγε με +6 (61-67) στο 34′. Η Φιτζέραλντ έδωσε «ανάσα» στον Παναθηναϊκό με καλάθι και φάουλ στο 36′ (66-69), αλλά η Σταμάτη «τιμώρησε» ακαριαία από την περίμετρο την άμυνα της γηπεδούχου ομάδας, ανεβάζοντας εκ νέου  τον δείκτη της διαφοράς στο +6 (66-72). Η Σταμολάμπρου έδωσε ουσιαστικά τη «χαριστική βολή» στις «πράσινες» με νέο τρίποντο στα 2’30” πριν από το φινάλε (69-78). Ο Παναθηναϊκός εξάντλησε τις πιθανότητές του για ανατροπή, μείωσε ως και στους τρεις πόντους (76-79), όμως δεν είχε χρόνο για κάτι περίσσοτερο, με τον Ολυμπιακό να «κλειδώνει» τη νίκη με δύο βολές της Σταμάτη λίγο πριν πέσουν οι τίτλοι τέλους στο ματς (76-81).

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-31, 57-56, 76-81

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16 (10ρ., 7 α.), Φιτζέραλντ 20 (1), Λύμουρα 11 (3), Κωτούλα, Μπουντούρη, Χολμς 18 (1), Χατζηνικολάου 9 (2), Κάιζερ 2

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 9 (1), Τόλφρι 3 (1), Σταμολάμπρου 4 (1), Σταμάτη 20 (4/7 τρ.), Σπυριδοπούλου 9 (1), Νικολοπούλου 16 (1τρ. 8ρ. 8 α.), Δίελα, Βίτολα 12 (10ρ.), Χάμπλιν 8