Ηρακλής – Λάρισα 85-90: «Άλωσε» το Ιβανώφειο και έκανε «άλμα» οκτάδας

Η Λάρισα «βύθισε» αύτανδρο τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο (90-85) και έφτασε τις έξι νίκες στις τελευταίες της οκτώ αναμέτρήσεις για την Stoiximan Basket League, κάνοντας παράλληλα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στα playoffs. Έβδομη διαδοχική ήττα για τον «Γηραιό» των πολλών προβλημάτων.

Ο αγώνας

Ο Ηρακλής έπιασε τη Λάρισα εξαπίνης και προηγήθηκε με 9-0 δίνοντας τον τόνο της πρώτης περιόδου. Οι Θεσσαλοί «εγκλωβίστηκαν» στην επίθεση ενώ η άμυνά τους έμοιαζε με «μαύρη τρύπα». Ως συνέπεια αυτού, όχι απλά δεν μείωσαν τη διαφορά στο σκορ, αλλά την είδαν να αυξάνεται στους 14 πόντους (26-12 στο 8’). Εν τέλει, με 0-5 σερί στο τελευταίο λεπτό, η Λάρισα κατέβασε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (28-19).

Η Λάρισα βρήκε τον συνήθη καλό επιθετικό της ρυθμό και πριν προλάβει ο Ηρακλής να αντιδράσει «έτρεξε» σερί 0-10 και προσπέρασε στο σκορ (28-29 στο 14’). Χένρι και Γκάρετ ανέλαβαν να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά και έδωσαν προσωρινά και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα τους (38-34 στο 16’), όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους οι οποίοι με επί μέρους 7-16 έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με +5 (45-50).

Η θεσσαλική ομάδα είχε σταθερά το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο βρίσκοντας την ισορροπία της σε άμυνα και επίθεση που έψαχνε στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Στα 5’34” πριν από την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου και με τη Λάρισα μπροστά στο σκορ με 50-57, οι τρεις διαιτητές διέκοψαν το παιχνίδι για περισσότερα από 10 λεπτά λόγω έντασης στην εξέδρα των φανατικών του «Γηραιού». Η ομάδα του Τακιανού δεν πτοήθηκε από τη διακοπή και παρέμεινε στην πρωτοπορία με διαφορές στις παρυφές των 10 πόντων, με το φινάλε της περιόδου να την βρίσκει στο +11 (73-62).

Η αυτοπεποίθηση των φιλοξενούμενων ήταν έκδηλη στην τέταρτη περίοδο και η διαφορά εκτινάχτηκε στους 15 πόντους (65-80 στο 33′). Από εκείνο το σημείο και έπειτα η διαφορά άρχισε να ροκανίζεται, με τον Ηρακλή να διαμορφώνει ένα επί μέρους 20-8 ως και το τελευταίο λεπτό και να πλησιάζει στο -3 (85-88 στα 6″). Εν τέλει, όμως, στο πιο κρίσιμο ζευγάρι βολών της αναμέτρησης, στα 5″ πριν μηδενίσει το χρονόμετρο, ο Στεφάν Μούντι είχε «κρύο αίμα», υπογράφοντας το τελικό 85-90 και την τρίτη διαδοχική νίκη της θεσσαλικής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 45-50, 62-73, 85-90