ΝΒΑ: Έγραψε ιστορία ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, δεύτερος σκόρερ όλων των εποχών!

ΝΒΑ: Έγραψε ιστορία ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, δεύτερος σκόρερ όλων των εποχών στην ήττα των Λέικερς από τους Γουίζαρντς.

Σε ένα ακόμα ιστορικό επίτευγμα έφτασε το βράδι του Σαββάτου ο ΛεΜπρόν Τζέιμς.

Ο «βασιλιάς» του ΝΒΑ ξεπέρασε τον Καρλ Μαλόουν στη λίστα με τους περισσότερους πόντους στην ιστορία του ΝΒΑ και υπολείπεται μόνο του Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ για να γίνει αυτός ο κορυφαίος σκόρερ όλων των εποχών. Δυστυχώς, για τον ΛεΜπρόν η ήττα του δεν συνοδεύτηκε με νίκη της ομάδας του που παλεύει να μπει στα play-in.

ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ – ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ 129-108

Με τα τρίποντα (20/42) πήρε το Ντάλας η Σάρλοτ και προσπέρασε την Ατλάντα για να βρεθεί μόλις μία νίκη πίσω από το Μπρούκλιν και την όγδοη θέση. Ήταν ήταν η 4η σερί νίκη για τους Χόρνετς που έρχεται ως αντίδοτο στο καταστροφικό 2/13 του Φεβρουαρίου.

Ο Μάιλς Μπρίτζις σκόραρε 23 για τους γηπεδούχους και ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον ρεκόρ σεζόν με 21. Ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε 37 π. με 8/12 τρίποντα, αλλά δεν έπαιξε στην τελευταία περίοδο καθώς όλα είχαν κριθεί. Αυτό ήταν το πέμπτο εκτός έδρας ματς για τους Μαβς τις τελευταίες οχτώ μέρες.

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ – ΝΤΙΤΡΟΪΤ ΠΙΣΤΟΝΣ 113-109

Παρά την κούραση της παράτασης και της προσπάθειας να επιστρέψουν από το -14 την Παρασκευή το βράδι ενάντια στο Ντένεβερ, οι Καβς, πέτυχαν και νέο come back που συνοδεύτηκε με μία ακόμα νίκη κόντρα στο Ντιτρόιτ. Οι Καβς βρέθηκαν στο -12 την τρίτη περίοδο, αλλά με ένα επιμέρους σκορ 31-19 εξασφάλισαν την 41η νίκη τους και έπειτα από τέσσερα χρόνια θα κλείσουν τη σεζόν με ποσοστό επιτυχίας άνω του 50%.

Ο Τζέραμι Γκραντ σκόραρε 40 πόντους με 7/9 τρίποντα (τους 27 στο πρώτο μέρος), ο all-starΝταράιους Γκάρλαντ είχε 24 πόντους και 12 ασίστ και ο ρούκι Ίβαν Μόμπλεϊ 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, το 20ό double double της σεζόν.

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ – ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΪΚΕΡΣ 127-119

Άλλη μια σημαδιακή βραδιά για τον ΛεΜπρόν Τζέιμς δεν συνοδεύτηκε με νίκη τω Λέικερς. Οι «λιμνάνθρωποι» που αδυνατούν να πετύχουν δύο νίκες στη σειρά από την πρώτη εβδομάδα της χρονιάς, δεν είχαν απάντηση στον Κρίσταπς Πορζίνγκις, που έβαλε τους 16 από τους 27 πόντους του στην τελευταία περίοδο, με πιο καθοριστικό ένα τρίποντα στα 38’’ που ανέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους.

Ο ΛεΜπρόν έβαλε 38, τους διπλάσιους από όσους χρειαζόταν για να περάσει στη δεύτερη θέση των σκόρερ όλων των εποχών, μπροστά από τον Καρλ Μαλόουν. Ο Κινγκ Τζέιμς έχει πλέον στο ενεργητικό του 36.947 πόντους και υπολείπεται μόνο τους Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ που σταμάτησε στους 38.387.

«Κάποια στιγμή θα αναλογιστώ αυτή τη βραδιά, όμως απόψε τα συναισθήματά μου είναι διαφορετικά λόγω της ήττας», είπε ο Τζέιμς.

Για τους Λέικερς ο Ράσελ Γουέστμπρουκ στην επιστροφή του στην πρωτεύουσα σημείωσε 22 πόντους. Οι γηπεδούχοι τον τίμησαν με ένα βίντεο που προβλήθηκε στη μεγάλη οθόνη του γηπέδου, όπως απέδωσαν τιμή και στον Τζέιμς για το μοναδικό του επίτευγμα.