Μπαρτσελόνα - Γκραν Κανάρια 98-80: Εκτυφλωτικοί «μπλαουγκράνα» καθάρισαν από το πρώτο ημίχρονο

Με ασύλληπτη απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα κατέκτησε δια… περιπάτου (98-80) το «ροζ φύλλο αγώνα» στο ματς με τη Γκραν Κανάρια, για την 25η αγωνιστική της Liga Endesa.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπιασε αδιανόητη απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, όπου και ανέπτυξε διαφορά-μαμούθ άνω των 30 πόντων, με το σκορ της ανάπαυλας απλά να… μιλάει από μόνο του: 61-28!

Φυσικά, το δεύτερο μίσο είχε αποκτήσει εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους «μπλαουγκράνα» να… τραβούν το πόδι από το γκάζι και τελικά να φτάνουν στη νίκη με το ιδιαιτέρως τιμητικό για τους φιλοξενούμενους 98-80.

Μ’ αυτό το αποτέλεσμα, η Μπαρτσελόνα επέκτεινε το νικηφόρο σερί της στα τέσσερα ματς στο πλαίσιο της Liga Endesa και με ρεκόρ 19-4 άνοιξε την απόσταση από τη δεύτερη θέση, αξιοποιώντας τη «γκέλα» της Ρεάλ, η οποία είχε νωρίτερα ηττηθεί εντός έδρας από την Μανρέσα, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στο 18-6. Από την πλευρά της, η Γκραν Κανάρια έπεσε στο 11-12 ρεκόρ και παρέμεινε εκτός της ζώνης των Playoffs, ούσα 10η στην κατάταξη.

Κορυφαίος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Άλεξ Αμπρίνες με 20 πόντους, ενώ οι Νίκολα Μίροτιτς και Νάιτζελ Χέις ακολούθησαν σε παραγωγικότητα με 15 πόντους έκαστος.

Οι Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι (16 πόντοι) και Ντίλαν Ένις (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα) είχαν τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα για την ομάδα των Καναρίων Νήσων.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 61-28, 80-55, 98-80