Άλμπα Βερολίνου – Μπαρτσελόνα 79-95: «Πάρτι» πρωτιάς με ρεσιτάλ τριπόντων στο Βερολίνο

Η Μπαρτσελόνα πέρασε δια περιπάτου από το Βερολίνο, επικρατώντας με 95-79 επί της Άλμπα, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Με… βροχή τριπόντων (14/23) και τον Νίκολα Μίροτιτς απόλυτο πρωταγωνιστή, η πρωτοπόρος Μπαρτσελόνα δε δυσκολεύτηκε στο Βερολίνο, αυξάνοντας σε 20-5 το ρεκόρ της στη Euroleague και κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης της κατάταξης.

Οι «μπλαουγκράνα» επικράτησαν άνετα με 95-79 της Άλμπα, υποχρεώνοντας τους Γερμανούς στην 14η ήττα τους σε 23 αγώνες. Ο Μίροτιτς τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 4/8 τρίποντα, τι στιγμή που ο Νικ Καλάθης είχε απολογισμό 9 πόντους (1/1τρ.), 8 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 27 λεπτά συμμετοχής. Από την Άλμπα των 5/15 τριπόντων, προσπάθησε ο Όσκαρ ντα Σίλβα με 13 πόντους.

Ο αγώνας

Το πρώτο εξάλεπτο του αγώνα ήταν μοιρασμένο, με την Άλμπα να κρατάει χαμηλά το σκορ και να κοιτάζει στα μάτια τους «μπλαουγκράνα» (11-11 στο 6’). Οι Καταλανοί χρειάστηκαν ελάχιστο χρόνο για να μπουν σε θέση οδηγού «τρέχοντας» 2-10 επί μέρους σκορ ως και το τέλος της πρώτης περιόδου (13-21).

Η Μπαρτσελόνα άνοιξε τη διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου διαμορφώνοντας το +12 (13-25 στο 12’). Παρά ταύτα, οι Βερολινέζοι κατάφεραν να περιορίσουν τη δράση των φιλοξενούμενων στην επίθεση, με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν ένα 13-3 επί μέρους σκορ ως και τα μέσα της δεύτερης περιόδου για το 26-28. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους δεν πτοήθηκε από την αντίδραση των «άλμπατρος» και με γρήγορο 0-8 ξεμάκρυνε εκ νέου (26-36 στο 15’). Ακολούθησε νέο ανέβασμα στροφών της ομάδας του Γκονζάλεθ (37-40 στο 18’), με τους φιλοξενούμενους πάντως να κλείνουν καλύτερα το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 8 πόντων (39-47).

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με τους Καταλανούς να «σπριντάρουν» ξανά και να… εξαφανίζονται στον ορίζοντα. Προτού προλάβει να βγάλει την παραμικρή αντίδραση, η Άλμπα βρέθηκε να κυνηγάει διαφορά 18 πόντων (42-60 στο 24’) βλέποντας τις πιθανότητές της για νίκη να μειώνονται δραματικά. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε την κυριαρχία της στο παρκέ του Max Schmeling Halle και η διαφορά εκτινάχτηκε και πάνω από τους 20 πόντους (51-73), με τους Γερμανούς απλά να μειώνουν στο ακροτελεύτιο λεπτό με σερί 7-0 (58-73).

Η Άλμπα έπαιξε τα… ρέστα της στο τέταρτο δεκάλεπτο, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 10 (68-78 στο 34′) και ταυτόχρονα να επεκτείνει το επί μέρους σκορ μετά το 51-73 στο 17-5. Ωστόσο, οι «μπλαουγκράνα» δεν επέστρεψαν κάτι περισσότερο στα «άλμπατρος», ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (68-83 στο 35′) και έφτασαν δίχως… έννοιες στη νίκη με το τελικό 95-79.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 39-47, 58-73, 79-95