Προμηθέας - Βίρτους Μπολόνια 61-83: Βαριά ήττα και μαθηματικός αποκλεισμός για τους Πατρινούς

Προμηθέας – Βίρτους Μπολόνια 61-83: Παρόλο που δεν είχε τους Μπελινέλι και Τεόντοσιτς, η Βίρτους Μπολόνια απλοποίησε την υπόθεση νίκης απέναντι στον Προμηθέα και με τη νίκη της στην Πάτρα έβαλε τέλος στις ελπίδες των παικτών του Ζούρου για ευρωπαϊκή συνέχεια.

Ο Ρογκαβόπουλος έκανε ό,τι μπορούσε επιθετικά, αλλά αυτό για τον Προμηθέα δεν αρκούσε. Η Βίρτους αύξησε την έντασή της για ένα δεκάλεπτο και φτάνοντας στο +24, ολοκλήρωσε άνετη τη… δουλειά της στην Πάτρα με 81-63. Με την ήττα αυτή ο Προμηθεάς αποχαιρετά και μαθηματικά το Eurocup, αφού έχει την ισοβαθμία μόνο με την Ουλμ που απέχει τρεις νίκες και οι αγωνιστικές που απομένουν είναι δύο.

Ο αγώνας

Μπορεί να μην είχε τους Τεόντοσιτς και Μπελινέλι στην περιφέρεια, αλλά η ανώτερότητα της Βίρτους δε γινόταν να μη φανεί. Ο Αγραβάνης ανέλαβε κάποιες επιθετικές πρωτοβουλίες, όμως οι Ιταλοί με Τζαϊτέ και Σενγκέλια φόρτωσαν μπάλες στο ζωγραφιστό και προηγήθηκαν με 8-14 μετά από 7 λεπτά. Ο «καυτός» Ρογκαβόπουλος όμως είχε άλλη άποψη και αφού έβαλε ένα buzzer-beater από το κέντρο του γηπέδου, συνέχισε με ένα ακόμα στο 2ο δεκάλεπτο, σουτάροντας για το 19-23.

Η άμυνα του Προμηθέα είχε αρκετούς «πονοκεφάλους» αφού το βάθος της Βίρτους έβγαζε νέους πρωταγωνιστές. Η ομάδα του Σκαριόλο έψαχνε συνεχώς το miss match και το σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, για να οικοδομήσει γρήγορα διαφορές πάνω από τους δέκα πόντους (21-32 στο 16′). Ρέι και Αγραβάνης έτρεξαβ ένα μικρό 5-0 και οι Πατρινοί μείωσαν σε 30-36 με το φινάλε του ημιχρόνου, με τον Κορντινιέ να είναι ο μοναδικός διψήφιος, έχοντας 10 πόντους.

Ο Χάκετ έβαλε και αυτός τη σφραγίδα του στο παιχνίδι και στις δύο πλευρές του παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο. Με την πίεσή του στην μπάλα οδήγησε σε λάθη, ο Προμηθέας έφτασε τα 10 και οι Ιταλοί συντήρησαν διαφορές ασφαλείας (36-49 στο 24′), ενώ οι οκτώ πόντοι του Γουίμς εκτόξευσαν το σκορ στο 38-57! Μόνο ο Ρογκαβόπουλος έμεινε να είναι το αποκούμπι του Προμηθέα, αφού στο δεύτερο μέρος σκόραρε και από το δίποντο, αλλά η αναμέτρηση είχε ήδη ξεφύγει από τα χέρια των παικτών του Ζούρου που δέχτηκαν 32 πόντους στην περίοδο και βρέθηκαν στο -24 (44-68).

Το rotation όπως ήταν φυσιολογικό άνοιξε και από τις δύο πλευρές, καθώς τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Ζούρος έδωσε χρόνο στους Λάγιο, Μπαζίνα, Τανούλη και Βασιλείου, με τη διαφορά να πέφτει από τους 30, αφού και οι παίκτες του Σκαριόλο… τράβηξαν το πόδι από το γκάζι. Το τελικό 61-83 είναι και το οριστικό τέλος στις ελπίδες του Προμηθέα για συνέχεια στην επόμενη φάση του φετινού Eurocup, αφού πλέον δεν μπορεί να φτάσει την Ουλμ στα παιχνίδια που απομένουν…