Ζαλγκίρις - Βιλερμπάν 68-72: Επιστροφή στις νίκες με «σεληνιασμένο» Οκόμπο

Η Βιλερμπάν «έσπασε» αρνητικό σερί οκτώ ηττών που είχε στην EuroLeague, επικρατώντας με 72-68 επί της Ζαλγκίρις στο Κάουνας, για την 31η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η γαλλική ομάδα, η οποία την Παρασκευή (25/03, 21:00) θα υποδεχτεί τον Ολυμπιακό στο Αστρομπάλ, νίκησε για πρώτη φορά στην EuroLeague μετά τις 21 Ιανουαρίου και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 8-17. Τουναντίον, η Ζαλγκίρις υπέστη τρίτη διαδοχική ήττα στη Ζαλγκίριο Αρίνα και «βυθίστηκε» εκ νέου στον πάτο της κατάταξης με ρεκόρ 7-19.

Πολυτιμότερος παίκτης της Βιλερμπάν ήταν ο Έλι Οκόμπο με 21 πόντους και 4/5 τρίποντα. Άλλους 16 πόντους συμπλήρωσε ο Κρις Τζόουνς, ενώ ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά κυριάρχησε στους «αιθέρες» έχοντας 14 πόντους (6/7 δίποντα), 5 ριμπάουντ και 5 κοψίματα.

Για τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Εντγκάρας Ουλάνοβας με 15 πόντους και 5 ασίστ, με τους Αρτούρας Μιλάκνις, Λούκας Λεκαβίτσιους και Παούλιους Γιανκούνας να προσθέτουν από 11, 10 και 10 πόντους αντιστοίχως.

Ο αγώνας

Η Ζαλγκίρις όρισε το τέμπο από το ξεκίνημα και προηγήθηκε με 7-0 στο σκορ. Οι Γάλλοι βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους και ισοφάρισαν σε 9-9 στο 7’, αλλά ακολούθως οι γηπεδούχοι είδαν παράγοντα Χ στο πρόσωπο του Γιανκούνας και προηγήθηκαν με 17-13 (9’), προτού τελικά ο Φαλ γράψει τον επίλογο της εναρκτήριας περιόδου από τη γραμμή των προσωπικών (17-15).

Η δεύτερη περίοδος απέκτησε μία «άγρια» ομορφιά, με τις δύο ομάδες να «σφιχταγκαλιάζονται» στο σκορ. Το 20-15 των Λιθουανών στο 11’ μετατράπηκε σε 24-25 στο 14’, χάρη σε επί μέρους 4-10 των Γάλλων. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια στη συνέχεια άλλες έξι φορές, με τον Τζόουνς να έχει τον τελευταίο λόγο του πρώτου ημιχρόνου σημειώνοντας καλάθι στα 45” πριν από το φινάλε (32-33).

Το «απροσπέλαστο τείχος» που ύψωσε στην άμυνά της η ομάδα του Πάρκερ διαμόρφωσε ένα επί μέρους σκορ 2-13 από την εκκίνηση της τρίτης περιόδου ως και το 26’, το οποίο έδωσε «αέρα» 12 πόντων στους Γάλλους (34-46). Η σαστισμένη Ζαλγκίρις βρήκε «φύλακα-άγγελο» στο πρόσωπο του Μιλάκνις, ο οποίος με τρία διαδοχικά σουτ τριών πόντων και συνολικά 11 απανωτούς προσωπικούς πόντους έφερε ολική ανατροπή σκηνικού και μείωση της διαφοράς σε απόσταση βολής (47-49 στο 30’).

Σκληρή άμυνα, Λεκαβίτσιους και Ουλάνοβας κράτησαν όρθια τη Ζαλγκίρις, η οποία προσπέρασε και με +3 (58-55) στο 35ο λεπτό. Εντούτοις, παρότι το ματς έδειχνε να φεύγει από τον έλεγχό τους, οι Γάλλοι είδαν τον Οκόμπο να αναλαμβάνει δράση στην «πιο μεγάλη ώρα». Ο ποιοτικός γκαρντ πήρε «φωτιά» από την περίμετρο και με κρεσέντο τριών διαδοχικών τριπόντων υπέγραψε το +5 της Βιλερμπάν (63-68 στο 38′). Ο ίδιος, με εύστοχο ζευγάρι βολών στα 59″ πριν από το φινάλε, έδωσε αέρα επτά πόντων στους φιλοξενούμενους (63-70), όμως στη συνέχεια οι Λιθουανοί κατάφεραν να απαντήσουν με 5-0 σερί πλησιάζοντας σε απόσταση βολής στα 17″ (68-70). Εν τέλει, ο Λάιτι φάνηκε ψύχραιμος στο πιο κρίσιμο ζευγάρι βολών του ματς στα 12.9″, «κλειδώνοντας» οριστικά και αμετάκλητα τη νίκη της ομάδας του (68-72 τελικό σκορ).

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 32-33, 47-49, 68-72