Άλμπα Βερολίνου - Ερυθρός Αστέρας 74-70: Ο Μάοντο Λο δυσκόλεψε κι άλλο την 8αδα για τους Σέρβους

Μια δύσκολη νίκη κατάφερε να πάρει η η Άλμπα Βερολίνου, με τους Γερμανούς να κερδίζουν με 74-70 τον Ερυθρό Αστέρα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάοντο Λο, ο οποίος πέτυχε 22 πόντους.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν… χεράκι-χεράκι ξεκίνησε η αναμέτρηση, καθώς τόσο ο Ερυθρός όσο και η Άλμπα έδειχναν να ακολουθούν οι μεν τους δε όταν αυτοί προσπαθούσαν να πάρουν το προβάδισμα.

Η ομάδα που κατάφερε να ξεφύγει απ’ αυτό το κυνηγητό ήταν η Άλμπα, η οποία κατάφερε να τρέχει ένα 15-3 και από το 9-11 κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 9 πόντους και 24-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα όμως άλλαξαν καθώς οι Σέρβοι έδειξαν να βγάζουν αντίδραση ακόμα και εάν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμά τους σε διψήφιο νούμερα. Από εκείνη τη στιγμή όμως τα πράγματα έφτιαξαν για τον Ερυθρό, ο οποίος κατάφερε να μειώσει σταδιακά τη διαφορά και στο τέλος να περάσει και μπροστά, με την Άλμπα όμως να καταφέρνει να κλείσει το ημίχρονο, όντας και πάλι μπροστά στο σκορ, αυτή τη φορά όμως για μόλις 2 πόντους και το 37-35.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα έδειξαν να ισορροπούν για τις δύο ομάδες, καθώς καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου Ερυθρός Αστέρας και Άλμπα Βερολίνου, άλλαζαν ως άλλοι… μποξέρ χτυπήματα ο ένας στον άλλον, με τους Σέρβους να βρίσκονται νικητές για μόλις 1 πόντο, κάτι που έφερε τη διαφορά στην μικρότερη δυνατή τιμή και στο +1 για την Άλμπα Βερολίνου και το 58-57.

Χωρίς καλάθι για κάτι περισσότερο από 2 λεπτά ξεκίνησε η 4η περίοδο με τον Νταβιντόβατς όμως να λύνει τον γόρδιο δεσμό, βρίσκοντας καλάθι δύο πόντων, βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ 58-59. Ο Μάοντο Λο όμως έβαλε ξανά την ομάδα του σε θέση οδηγού με τρίποντο κάνοντας το 61-59. Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και μετά η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να απαντάνε η μία στην άλλη, κάτι που δεν άφησε κάποια απ’ τις δύο να πάρει το προβάδισμα.

Οι Σέρβοι βέβαια παρά τις προσπάθειές τους, δεν κατάφεραν ποτέ να περάσουν μπροστά στο σκορ και το πλήρωσαν, καθώς στο τέλος πανηγύρισαν οι Γερμανοί, οι οποίοι κέρδισαν με 74-70.