Ιωνικός - Λαύριο 84-91: Δυσκολεύτηκαν αλλά είχαν Μουράτο οι φιλοξενούμενοι

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα, υψηλού θεάματος αλλά και σκορ, ανάμεσα σε Ιωνικό και Λαύριο στη Νίκαια, τη νίκη κατάφεραν να πάρουν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι κέρδισαν με 91-84 με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μουράτο με 26 πόντους.

Από την αρχή φάνηκε πως η αναμέτρηση θα είναι… θρίλερ, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν άφηνε την άλλη να ξεφύγει στο σκορ, πηγαίνοντας χεράκι-χεράκι μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 20-23.

Ίδια ροή υπήρχε και στο δεύτερο μέρος με τη μια ομάδα να απαντάει στα χτυπήματα της άλλης και να μην αφήνουν οι μεν τους δε να πάρουν κάποιο προβάδισμα, με τον Ηρακλή να στέλνει το ημίχρονο στην ισοπαλία μετά το 25-22 του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στο ίδιο μήκος κύματος κυμάνθηκε και στο δεύτερο μέρος η αναμέτρηση, καθώς τόσο ο Ιωνικός, όσο και το Λαύριο δεν έδειχναν στιγμή πως θα τα παράταγαν και δεν θα κυνήγαγαν την αντίπαλη ομάδα στο σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει και αυτό ισόπαλο 20-20, με τις δύο ομάδες να είναι έτοιμες να λύσουν τις διαφορές τους στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί περισσότερη ενέργεια έδειξαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι κατάφεραν να βρουν μεγάλα καλάθια με τους Μουράτο και Νικολαΐδη βρίσκοντας μια μεγάλη νίκη με 91-84.