Ιωνικός – Κολοσσός 86-84: Νίκη-ανάσα για τον Ιωνικό

Ο Ιωνικός επικράτησε του Κολοσσού με 86-84 σε εξ αναβολής αγώνα για την 17ης αγωνιστική της Stoiximan Basket League, παραμένοντας στο κυνήγι της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ιωνικός, μετά τη νίκη του με 86-84 επί του Κολοσσού στο ΔΑΚ Πλάτων, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής στην Stoiximan Basket League.

Με τη σημερινή επιτυχία τους, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 4-14, «ξεκόλλησαν» από την τελευταία θέση και αναπτέρωσαν τις ελπίδες παραμονής τους στη μεγάλη κατηγορία. Στον αντίποδα, οι «θαλασσί» είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 10-8, διατηρώντας όμως τη θέση τους εντός της πρώτης τετράδας της κατάταξης.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Ντάνιελ Χάμιλτον με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αναδείχθηκαν οι Γιώργος Γκιουζέλης (17 πόντοι και 9 ριμπάουντ), Γιάννης Αθηναίου (14 πόντοι) και Βαγγέλης Τζόλος (12 πόντοι με 4/4 τρίποντα). Από τον Κολοσσό, που τα… έσπασε από τα 6.75 (6/23 τρίποντα), ξεχώρισε ο Σον Μίλερ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τους δύο αντιπάλους να ψάχνουν να βρουν ρυθμό μέσα από την επίθεση, δίχως ιδιαίτερη επιτυχία. Οι Ροδίτες πήραν ένα ισχνό προβάδισμα πέντε πόντων (12-17 στο 7’), όμως το τελευταίο τρίλεπτο εξελίχθηκε σε προσωπική «παράσταση» του Αρσενόπουλου, ο οποίος με οκτώ πόντους ενορχήστρωσε το 11-0 σερί των γηπεδούχων για το προβάδισμα με +5 στο φινάλε της περιόδου (24-19).

Ο Ιωνικός διατήρησε μόλις για ένα λεπτό στη δεύτερη περίοδο τα κεκτημένα της πρώτης, καθώς δέχτηκε 0-8 σερί με το οποίο το 26-19 μετατράπηκε σε 26-27. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν διαδοχικές στη συνέχεια, ακόμα και όταν ο Φλόιντ με πέντε προσωπικούς πόντους «έσπασε» το μοτίβο και έγραψε το +4 της ομάδας του (38-42 στο 17’). Το άκρως παραγωγικό και αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Κολοσσό σε προβάδισμα βραχείας κεφαλής (45-46).

Η ψαλίδα της διαφοράς άνοιξε στην τρίτη περίοδο, με τους Ροδίτες να θέτουν τους δικούς τους κανόνες και να εκμεταλλεύονται τη λειψανδρία των γηπεδούχων. Το 53-54 του 24’ έγινε 61-68 στο 28’, καθώς ο Κολοσσός μπόρεσε να ισορροπήσει μεταξύ άμυνας και επίθεσης και βρήκε πολύτιμες λύσεις μέσα στη ρακέτα των Νικαιωτών. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Κολοσσό σε θέση οδηγού και τον Ιωνικό στα… σχοινιά (64-72).

Ο Τζόλος πήρε το «όπλο» του στην τέταρτη περίοδο και με τρία τρίποντα σε λιγότερα από τρία λεπτά έφερε το ματς σε απόσταση βολής (73-75). Ο Τζόλος σάλπισε την αντεπίθεση των γηπεδούχων και ο Χάμιλτον υπέγραψε το προβάδισμα της ομάδας του (79-78), με τρίποντο στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ιωνικός άντεξε στην πίεση που προσπάθησε να ασκήσει ο Κολοσσός και με τρίποντο-μαχαιριά του Αθηναίου στο 1’58” πριν από το τέλος «αγκάλιασε» τη νίκη (86-82), η οποία τελικά ήρθε με σκορ 86-84!

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-46, 64-72, 86-84