Μπαρτσελόνα – Φενέρμπαχτσε 88-67: Καταλανικό… θωρηκτό «βύθισε» τη Φενέρ και «κλείδωσε» την πρωτιά

Η Μπαρτσελόνα «κατατρόπωσε» τη Φενέρμπαχτσε (88-67) με… φεστιβάλ τριπόντων (16/27) στο Παλάου Μπλαουγκράνα και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτοκαθεδρία στην κανονική περίοδο της EuroLeague.

Ως πρώτη της κανονικής περιόδου προκρίθηκε στα πλέι οφ της EuroLeague η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» νίκησαν άνετα, με 88-67 τη Φενερμπαχτσέ για την 32η αγωνιστική, στο Παλάου Μπλαουγκράνα και εξασφάλισαν και… μαθηματικά την πρώτη θέση, έχοντας ρεκόρ 21-5.

Οι Νίκολα Μίροτιτς και Άλεξ Αμπρίνες σημείωσαν από 18 πόντους πετυχαίνοντας μαζί 10 εύστοχα τρίποντα. Ο πρώτος είχε 4/5 έξω από τα 6.75 και ο δεύτερος 6/7.

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν κυρίαρχοι από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό και ξέφυγαν με +20 (71-49) με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Ο Νικ Καλάθης μοίρασε 10 ασίστ, πέτυχε 5 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ, ενώ έκανε και 1 κλέψιμο. Από την ομάδα της Κωνσταντινούπολης που έχει λίγες μαθηματικές ελπίδες για την οκτάδα και τα πλέι οφ κορυφαίος ήταν ο Μάρκο Γκούντουριτς με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Η Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε ονειρική εκκίνηση στο Παλάου Μπλαουγκράνα και προτού καν συμπληρωθούν δύο λεπτά προηγήθηκε με 8-1. Ο «άχαστος» Αμπρίνες (ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα) και ο πάντα επιδραστικός Μίροτιτς «χτύπησαν αλύπητα» τους Τούρκους από την περίμετρο και υπέγραψαν διψήφιο προβάδισμα στο 4’ (16-5). Τα «κίτρινα καναρίνια» άρχισαν να παράγουν σκορ με μεγαλύτερη συνέπεια αλλά στην άμυνα τα πλήγωνε διαρκώς ο – στατιστικά αψεγάδιαστος – Μίροτιτς, αλλά και οι δημιουργίες του Καλάθη. Η διαφορά ανέβηκε στο +12 για τους «μπλαουγκράνα» (25-13 στο 7’) όμως κάπου εκεί ήρθε η ώρα για την πρώτη τουρκική αντίδραση στο ματς. Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς μπόρεσε να κλείσει ιδανικά την πρώτη περίοδο τρέχοντας 0-8 σερί για το 25-21.

Οι «μπλαουγκράνα» πάτησαν ξανά το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με δικό τους 7-0 σερί αποσπάστηκαν με +11 στο σκορ (35-24 στο 15’), αλλάζοντας εκ νέου τις ισορροπίες του αγώνα. Η δεύτερη τουρκική αντίδραση άργησε χαρακτηριστικά αλλά τελικά ήρθε και διατήρησε το ενδιαφέρον της αναμέτρησης. Ειδικότερα, το 40-27 του 16’ μετατράπηκε σε 40-34 με σερί 0-7 των φιλοξενούμενων, προτού τελικά ο Καλάθης γράψει τον επίλογο των πρώτων 20’ με δίποντο στην εκπνοή (42-34).

Για τρίτη διαδοχική περίοδο, η Μπαρτσελόνα μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» και, με απίστευτη επαφή με το καλάθι της Φενέρμπαχτσε από τη μεγάλη άρκτο, η υπέρ της διαφορά διευρύνθηκε στο +17 (51-34) χάρις σε σερί 9-0 στα πρώτα 81” του δεύτερου ημιχρόνου, απότοκο τριών τριπόντων από ισάριθμους παίκτες. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους συνέχισαν την… τρίποντη ραψωδία τους και εκτίναξαν για πρώτη φορά την τιμή της διαφοράς πάνω από τους 20 πόντους (61-39 στο 25’). Τα «κίτρινα καναρίνια» μείωσαν προσωρινά στους 14 πόντους (63-49 στο 27’), απλά και μόνο για να δεχτούν 7-0 σερί στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου, η οποία έκλεισε με τους Καταλανούς εκ περιωπής (70-49).

Στο διαδικαστικό τέταρτο δεκάλεπτο, το μοναδικό ενδιαφέρον αφορούσε στο τελικό εύρος της νίκης των «μπλαουγκράνα». Η πρωτοπόρος της EuroLeague όχι απλά δεν «έσβησε» τις «μηχανές» της αλλά συνέχισε να κάνει «θρύψαλα» κάθε αμυντική προσαρμογή της τουρκικής ομάδας. Η διαφορά έφτασε και στο +28 (81-53) με τον Σμιτς να έχει τον ρόλο του πολιορκητικού κριού και τελικά «κάθισε» στο +21 (88-67).

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 42-34, 70-49, 88-67