Σέλτικς - Μπακς: Τριπλός Γιάννης, αγριεμένα ελάφια και... η Βοστώνη έπεσε!

Σέλτικς – Μπακς: Τριπλός Γιάννης, αγριεμένα ελάφια και… η Βοστώνη έπεσε! Θρίαμβος του Μιλγουόκι στον πρώτο ημιτελικό της Ανατολικής Περιφέρειας του ΝΒΑ και άνετη νίκη 101-89

Με ατσάλινη άμυνα και έναν Αντετοκούνμπο να κάνει τα πάντα στο παρκέ οι Μπακς άλωσαν (101-89) με το καλημέρα των ημιτελικών τη Βοστώνη και πήραν το πλεονέκτημα έδρας με επιβλητική εμφάνιση.

Η επίθεση κόβει εισιτήρια, η άμυνα δίνει πρωταθλήματα! Πατροπαράδοτο ρητό του παγκόσμιου αθλητισμού, το οποίο φαίνεται ότι γνωρίζουν καλύτερα από τον καθένα στο Μιλγουόκι.

Γνωρίζοντας ότι χωρίς τον Κρις Μίντλετον θα έχαναν σημαντικό μέρος της επιθετικής τους δεινότητας, οι πρωταθλητές επέλεξαν να χτυπήσουν τους Σέλτικς μέσα στο σπίτι τους, χρησιμοποιώντας ουσιαστικά το όπλο που κατέστησε τη Βοστώνη πανίσχυρη μέσα στο 2022: Την άμυνα!

Με τον… πολυμορφικό Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει τριπλ νταμπλ (24π. – 13ρ. -12ασ.), χωρίς μάλιστα να είναι ιδιαίτερα εύστοχος στην επίθεση, οι Μπακς έστειλαν από το πρώτο κιόλας παιχνίδι των ημιτελικών σαφές μήνυμα για το ποιος παραμένει το μεγάλο αφεντικό στην ανατολική περιφέρεια. Για να αντιληφθεί κανείς πόσο καταλυτική ήταν η παρουσία του Έλληνα σούπερ σταρ στο παρκέ η διαφορά των δύο ομάδων όσο έπαιζε ήταν στο +23.

Ρίχνοντας κατά πολύ τις επιθετικές επιδόσεις των γηπεδούχων, διατηρώντας τον Τζέισον Τέιτουμ σε ιδιαίτερα χαμηλές πτήσεις και περνώντας χειροπέδες στον Τζέιλεν Μπράουν, τα «ελάφια»… κάρφωσαν τα κέρατά τους δυνατά στο κορμί των παικτών του Ουντόκα και απομένει να δούμε μέσα στην εβδομάδα που έρχεται κατά πόσο οι πληγές που άφησαν μπορούν να επουλωθούν.

Το απίθανο κάρφωμα του Μπράουν που… τσάντισε τον Γιάννη

Κι όμως στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να εμφανίζονται στο παρκέ με… μάτι που γυαλίζει και στην πρώτη φάση του ημιτελικού Χόρφορντ και Τέιτουμ έστησαν παγίδα στον Γιάννη αναγκάζοντάς τον σε λάθος.

Ωστόσο η φάση που μάλλον… τσάντισε περισσότερο τον ηγέτη των «ελαφιών» ήταν ένα απίθανο φόλοου-κάρφωμα του Τζέιλεν Μπράουν που πέρασε από πάνω του και κρεμάστηκε στο καλάθι των φιλοξενούμενων. Τι το ήθελε;

Ένα εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα του Τζέιλεν Μπράουν πάνω από τον Γιάννη γύρισε τον διακόπτη των «Ελαφιών» τα οποία έκαναν σερί 10-0, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 27-24. Με την άμυνα αφοσιωμένη κυρίως πάνω σε αυτόν, ο Γιάννης γνώριζε τι ακριβώς έπρεπε να κάνει. Να μοιράσει την μπάλα. Και το έκανε με τρόπο μαγικό!

Στα πρώτα λεπτά και της δεύτερης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες, κάνοντας παράλληλα πολλά λάθη. Το πρώτο καλάθι του Σούπερ Σταρ των «Κελτών», Τζέισον Τέιτουμ, ήρθε 6 λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο, ο Μπαντενχόλζερ πήρε τάιμ άουτ και οι Μπακς επέστρεψαν με το μαχαίρι στα δόντια. Με τον Γιάννη απόλυτο πρωταγωνιστή, οι Μπακς όχι μόνο είχαν απαντήσεις στο μόνο καλό διάστημα των Σέλτικς από την περίμετρο (όπου ευστόχησαν σε 4 τρίποντα), αλλά ανέβασαν τη διαφορά στους 10, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με 46-56, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά από την περίμετρο.

Ο Έλληνας MVP των περσινών τελικών ήταν απολαυστικός στο πρώτο ημίχρονο έχοντας 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και μια τάπα στον Τέιτουμ ενώ όσο βρισκόταν στο παρκέ οι Μπακς βρίσκονταν στο +15.

Το μόνο που πάλευαν οι παίκτες του Ουντόκα ήταν απλά να τον προκαλούν μπας και τον εκνευρίσουν…

Μέχρι και… ασίστ στον εαυτό του έδωσε ο Γιάννης

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλούς οιωνούς για τους Σέλτικς οι οποίοι είδαν τον Τέιτουμ να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα. Εν τέλει, όμως, δεν άλλαξε κάτι ριζικά καθώς τα ποσοστά των υπόλοιπων έμειναν χαμηλά ενώ και η άμυνα των Μπακς ήταν στις περισσότερες των περιπτώσεων, υποδειγματική. Αντίστοιχη ήταν η κατάσταση και στην επίθεση καθώς όποτε μοίραζε τη μπάλα ο Γιάννης, οι Μπακς σκόραραν. 3.37′ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως, ο Γιάννης έκανε το τέταρτό του φάουλ, ενώ τέσσερα φάουλ είχε και ο Μπόμπι Πόρτις. Πράγμα που έφερε μεγαλύτερες ευθύνες σε Χόλιντεϊ και, κυρίως, Μπρουκ Λόπεζ.

Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, τα βρήκαν χύμα τους ήρθαν και… τσουβαλάτα, καθώς ο Μάρκους Σμαρτ υπέστη διπλό τραυματισμό (αρχικά στον ώμο και σε δεύτερη φάση στο γόνατο) και δεν κατάφερε να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα του.

Η τελευταία περίοδος ήταν απλά διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι Μπακς είχαν επιβάλλει πλέον απόλυτα την κυριαρχία τους και στις δύο ρακέτες, έχοντας Λόπεζ, Χόλιντεϊ, Πόρτις και Άλεν άξιους συμπαραστάτες του ανθρώπου – ορχήστρα. Και φυσικά δεν γινόταν παρά να μπει στο τέλος το… απόλυτο θαυμαστικό από τον απόλυτο πρωταγωνιστή: Γιάννης πασάρει, Γιάννης κερνάει, Γιάννης κρεμιέται στο καλάθι!