ΠΑΟΚ: Πέρασε ως μονόφθαλμος και πρέπει να κάνει πολλά για να δει… πρόκριση με Χάιντουκ

EUROKINISSI

Στο ζευγάρι ΠΑΟΚ – Μπειτάρ προκρίθηκε ο μονόφθαλμος ΠΑΟΚ που πρέπει να κάνει για αρχή τα… βασικά για να διεκδικήσει την πρόκριση με τη Χάιντουκ

Η αναμέτρηση ΜπεϊταρΠΑΟΚ θα μείνει στην ιστορία για χίλιους λόγους. Από που να αρχίσω;

Από το γεγονός πως ο παίκτης που μια εβδομάδα νωρίτερα έκανε το πιο «αχρείαστο» πέναλτι στο 12′ στο ίδιο λεπτό (!!!) του επόμενου αγώνα βάζει αυτογκόλ; Από το ότι «έβρεχε» ποτήρια και αναπτήρες με τους Ισραηλινούς φιλάθλους να διακόπτουν το ματς τρεις φορές; Από το ότι και στο δεύτερο ματς ο γηπεδούχος έχασε πέναλτι με απόκρουση του τερματοφύλακα; Από το ότι ανοίξανε τα μισά μπεκ του γηπέδου και με το που έκλεισαν ανοίξανε τα άλλα μισά και μετά από πέντε λεπτά αφού άρχισε το ματς ανοίξανε όλα μαζί τα μπεκ; Από το γεγονός πως ο Φράιντεϊ έδωσε ελπίδα στη Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ και της έκοψε τα φτερά το παιδί από την… Αγία Παρασκευή που τρέλανε τους πάντες με την ντρίμπλα του στο 1-3;

Ο ΠΑΟΚ είχε ένα και μόνο στόχο. Να προκριθεί. Δεν τον ένοιαζε το πως. Και δεν τον ένοιαζε το πως διότι σε τέτοιες περιπτώσεις ισχύει στο απόλυτο το εξής σκεπτικό: Είναι καλύτερα να έχεις μια νίκη και να προβληματίζεσαι για την αγωνιστική σου εικόνα από το να έχεις παίξει καλά και να σε τρώει το γεγονός ότι δε νίκησες.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου «ξέμεινε» με τον Κεντζιόρα στα δεξιά, έναν Κεντζιόρα που ώρες ώρες με κάνει να απορώ. Στο κέντρο της άμυνας λειτούργησε σωστά και στο ημίχρονο έβγαλε τον Μιχαηλίδη που είχε κάρτα και έβαλε τον Κουλιεράκη. Στη μεσαία γραμμή κράτησε τον Σβαμπ και έβαλε δίπλα του τον  Αουγκούστο, με τον πρώτο να κάνει το λάθος γύρισμα και τον δεύτερο να κάνει πέναλτι και να αποβάλλεται.  Στον άξονα έβαλε τον Τάισον που φάνηκε ελάχιστα και λόγω του τρόπου παιχνιδιού του ΠΑΟΚ που δεν άλλαξε σε σχέση με την Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ έμοιαζε με τον… μονόφθαλμο που προκρίθηκε έναντι της.. τυφλής Μπεϊταρ. Κάποια στιγμή έμοιαζε ο ένας να δίνει το ματς στον άλλον, μέχρι που Γιάννης Κωνσταντέλιας και Άλι Σαμάτα μπήκαν στο ματς. Και μπήκαν σε ένα ειδικών συνθηκών ματς που τους ταίριαζε γάντι.

Ο Σαμάτα κράτησε μπάλα, ο Κωνσταντέλιας έτρεξε με αυτή και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Ας ανακεφαλαιώσουμε. Για αρχή. Έτσι όπως έπαιξε ο ΠΑΟΚ στα δυο ματς με τη Μπεϊταρ θέλει… άλλη μια επίσκεψη στους Άγιους Τόπους για να προκριθεί επί της Χάϊντουκ. Θα πρέπει η εικόνα του να αλλάξει άρδην. Μπορεί σε αυτό να συνδράμει ο Σάστρε στα δεξιά και ο Σαμάτα στην κορυφή της επίθεσης; Μπορεί να μπει στην εξίσωση ο Φιλίπε Σοάρες;

Όσο για τις μεταγραφές; Οδεύουμε προς το Οζντόεφ in, Αουγκούστο out. Δηλαδή ενώ ο ΠΑΟΚ χρειάζεται μίνιμουμ ένα χαφ, δεν πάει για μεταγραφή αλλά για αντικατάσταση…