Κροατία - Ελλάδα 33-25: Πάλεψε η Εθνική απέναντι στο θηρίο

EUROKINISSI

Η Ελλάδα κοίταξε στα μάτια την Κροατία για 26 λεπτά, αλλά λύγισε μπροστά στην ανωτερότητα μιας παγκόσμιας δύναμης. Την Κυριακή τα σπουδαία με την Ολλανδία.

Η πρεμιέρα της Εθνικής στα προκριματικά του Euro 2024 ήταν εξ ορισμού δύσκολη. Αντιμετώπιζε στο Βαραζντίν την πανίσχυρη Κροατία, ωστόσο, αν και δεν απέσπασε θετικό αποτέλεσμα, έδειξε για άλλη μια φορά ότι το μέλλον της ανήκει.

Οι Κροάτες νίκησαν με 33-25, ωστόσο η ελληνική ομάδα έδειξε ότι στα επόμενα ματς με τους Βέλγους και τους Ολλανδούς έχει τις δυνατότητες να πάρει τους βαθμούς που θα της δώσουν την πρόκριση στα τελικά.

Η Εθνική έμεινε. κοντά στο σκορ μέχρι το 26′ (13-13), αλλά πλήρωσε το μπλακάουτ στο τελευταίο τετράλεπτο του ημιχρόνου και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-13.

Στο δεύτερο μέρος, οι Κροάτες κράτησαν τη διαφορά πάνω από τα πέντε γκολ και έφτασαν στη νίκη.

Η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία την ερχόμενη Κυριακή στη Χαλκίδα και με νίκη θα θέσει τις βάσεις για την πρόκριση στα τελικά, όπου περνούν οι δύο πρώτες του ομίλου και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες όλων των ομίλων.

Ελλάδα (Ζαραβίνας): Τζηράς 5, Τόσκας 4, Λιάπης 3, Μυλωνάς 3, Παπαβασίλης 3, Παπαδιονυσίου 3, Αραμπατζής 3, Μπόσκος 1, Κωστακίδης, Μάλλιος, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Δομπρής, Κανδύλας, Μπουκοβίνας (9 απ.), Παπαντωνόπουλος (1 απ.).