Βέλγιο – Ελλάδα 24-26: Αγκαλιά με την πρόκριση στα τελικά του Εuro 2024 η Εθνική!

Μία νίκη μακριά από τα τελικά του Εuro 2024 απέχει η εθνική ομάδα χάντμπολ μετά το υπέρ της 26-24 στο Βέλγιο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον εορτάζοντα Πέτρο Μπουκοβίνα.

Μια πολύ σημαντική νίκη, που ενδεχομένως θα ξαναβάλει το ελληνικό χάντμπολ στον παγκόσμιο χάρτη, πέτυχε η εθνική μας ομάδα επί του Βελγίου στο Χάσελτ με σκορ 26-24.

Ηγέτης  της Εθνικής, ο τερματοφύλακας Πέτρος Μπουκοβίνας, που πραγματοποίησε σωρεία επεμβάσεων ανήμερα των γενεθλίων του και απέκρουσε δύο πέναλτι στα τελευταία λεπτά.

Μετά τη νίκη της επί της Ολλανδίας στο Ηράκλειο, η Ελλάδα έπιασε τους τέσσερις βαθμούς, όσους έχουν η Ολλανδία και η Κροατία, ενώ το Βέλγιο παραμένει χωρίς βαθμό.

Με νέα επιτυχία την Κυριακή στη Χαλκίδα επί των Βέλγων, η Εθνική θα εξασφαλίσει την τρίτη θέση και θα βρεθεί αγκαλιά με την πρόκριση στα τελικά του Εuro 2024.

Εκεί, θα περάσουν οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο, αλλά και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες των έξι ομίλων, χωρίς να υπολογίζονται τα αποτελέσματά τους με την τέταρτη ομάδα της κατάταξης.

Στο Χάσελτ, η Εθνική, ενισχυμένη για πρώτη φορά με τον Σάββα Σάββα, ο όποιος αγωνίζεται στην Μπουντεσλίγκα, μπήκε πολύ δυνατά, προηγήθηκε με 5-1 και 6-2 στο 12′ και παρ’ ότι οι Βέλγοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 7-7, 8-8 και 9-9, έφυγε μπροστά με τρία γκολ στο ημίχρονο (13-10).

Στο δεύτερο 30λεπτο, ήταν οι Βέλγοι αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά, ισοφάρισαν σε 14-14 στο 36′ και προηγήθηκαν με 17-15 στο 38′. Με ένα δικό της σερί 4-0, η Ελλάδα ξαναπέρασε μπροστά 19-17 στο 44′.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ξανά σε 22-22 στα 52′ και πέρασαν μπροστά με πέναλτι του Κετζιόρα. Στο 56′, όμως, ο Μπουκοβίνας τον νίκησε από τα 7 μ. με το σκορ στο 24-24. Ο Αραμπατζής στο 58′ έγραψε το 25-24 και στην επόμενη φάση ο Μπουκοβίνας έπιασε και το πέναλτι του Μπράουν!

Στην κρίσιμη ελληνική επίθεση ο Παπαβασίλης δεν σκόραρε, αλλά οι Βέλγοι σημάδεψαν το δοκάρι και ο Μάλλιος έγραψε το τελικό 26-24.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-4, 4-6, 7-7, 8-9, 10-13 (ημχ), 13-14, 17-16, 18-19, 20-22, 24-24, 24-26

ΒΕΛΓΙΟ (Σιλλά): Λέτενς, Χάτζιτς 2, Κέτερς 4, Μπράουν 2, Κόλμαν, Μπογιόν, Βανκόσεν, Κετζιόρα 4, Ουμς 1, Γκλοριό 1, Βανόβ, Ντε Μπέλ 7, Σπούρεν, Καντέλ 3, Ντελπίρ

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Μπάγιος, Μπόσκος 3, Λιάπης 4, Μυλωνάς, Μάλλιος 3, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 2, Τόσκας 1, Μπουκοβίνας 2, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής 3, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 4.

Διαιτητές: Κασαντόρ – Νικολάου (Πορτογαλία), Παρατηρητής: Ρέιμπελ (Γαλλία), Κόκκινη: 47:50 Κόλμαν (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 3/5 2/2

Στο άλλο ματς του ομίλου η Ολλανδία νίκησε την Κροατία με 32-27.