Ελλάδα - Βέλγιο 26-24: Νταμπλ επί των Βέλγων και τίποτα δεν σταματά την εθνική ομάδα χάντμπολ

Η εθνική ομάδα χάντμπολ διπλασίασε τις νίκες της επί του Βελγίου και μόνο με θαύμα θα χάσει την πρόκριση στα τελικά του Εuro 2024.

Όλο και πιο κοντά στο όνειρο της πρόκρισης στα τελικά του Εuro 2024 βρίσκεται η εθνική μάδα χάντμπολ μετά τη δεύτερη νίκη της επί του Βελγίου στη Χαλκίδα με 26-24.

Με τρεις νίκες σε τέσσερα ματς, η ελληνική ομάδα χρειάζεται άλλη μία στα παιχνίδια που υπολείπονται για να λήξει η προκριματική φάση με Κροατία (εντός) και Ολλανδία (εκτός), ώστε να προκριθεί στα στα τελικά του Εuro 2024, αλλά είναι πολύ πιθανό να περάσει ακόμα και με δύο ήττες!

Η Εθνική δεν ξεκίνησε καλά, είχε άγχος και ξύπνησε όταν βρέθηκε πίσω με τέσσερα γκολ (7-11 και 8-12) . Με αντεπίθεση διαρκείας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με ένα γκολ (13-12).

Νέο εφτάλεπτο μπλακ άουτ στο ξεκίνημα της επανάληψης έφερε τους Βέλγους μπροστά με δύο γκολ (13-15), αλλά με ηγέτες τους Μάλλιο και Μπουκοβίνα, η Ελλάδα ισοφάρισε σε 16-16 μέσα σε δύο λεπτά και με πέναλτι του Μάλλιου προηγήθηκε  με 17-16 στο 42′.

Με μακρινό σουτ του Μπουκοβίνα στο 47′ η γαλανόλευκη ξεφυγε με δύο τέρματα (21-19) και με σουτ του Σάββα 23-19 (49′).

Στο 55′ ο Μάλλιος με το σκορ στο 23-21 αστόχησε σε πέναλτι και οι Βέλγοι μείωσαν σε 23-22, ενώ στο 56′ ισοφάρισαν με τον  Βάνκσοσεν.

Την ύστατη ώρα ο Κεδέρης και ο Τόσκας βρήκαν δίχτυ,α ο Μπουκοβίνας εκανε άλλη μια μεγάλη επέμβαση και με το σκορ στο 25-23 οι Βέλγοι έκαναν λάθος πάσας 1:23 πριν από τη λήξη.

O μικρότερος σε ηλικία παίκτης της ελληνικής ομάδας, Αχιλλέας Τόσκας με το έκτο του γκολ στο ματς έγραψε το τελικό 26-24.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 2-4, 4-8, 6-10, 9-12, 13-12 (ημχ), 13-14, 16-16, 19-18, 23-19, 23-21, 26-24

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Μπάγιος 1, Λιάπης 3, Μάλλιος 6, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Τόσκας 6, Μπουκοβίνας 1, Παπαβασίλης 1, Δομπρής, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Κρητικός 1, Αραμπατζής 3, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 3, Κεδέρης 1.

ΒΕΛΓΙΟ (Σιλλά): Λέτενς, Χάτζιτς 3, Σαμίν, Κέτερς 1, Μπράουν, Κόλμαν 6, Μπογιόν, Βανκόσεν 2, Ουμς 3, Γκλοριό 1, Βανόβ, Ντε Μπέλ 4, Ντενέρ, Καντέλ 4, Ντελπίρ.

Διαιτητές: Μπρκιτς-Γιουσουφότζιτς (Αυστρία), Παρατηρητής: Κοέν (Ισραήλ), Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/6-0/0