Διομήδης - Δούκας 25-30: Το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου στον Δούκα

Ο Δούκας νίκησε στην παράταση τον Διομήδη με 30-25 στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας χάντμπολ ανδρών και προκρίθηκε στο μεγάλο τελικό για 11η φορά στην ιστορία του.

Ο Δούκας έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας κερδίζοντας με 30-25 στην παράταση τον Διομήδη στα ημιτελικά του Final 4 που διεξάγεται στο ΔΑΚ της Αγίας Τριάδας στην Αργολίδα.

Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη, στη δέκατη παρουσία της στην τελική τετράδα του θεσμού, ήταν σαφώς ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο και είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς και στην κανονική περίοδο, για να τα καταφέρει τελικά στην παράταση με ηγέτες τους Τζηρά, Γιάντσα, Παγιάτη και Γερουλάνο.

O Διομήδης συντηρούσε από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα, που έφτασε σε αρκετές περιπτώσεις και στα τρία τέρματα, αλλά στο 43′ ο Δούκας με τον Παγιάτη πέρασε μπροστά με 18-17. Ο Τζηράς στο 50′ ανέβασε τη διαφορά στα δύο γκολ (20-18) και ο Γερουλάνος στα τρία (22-19) στο 52′.

Οι Αργείτες μείωσαν στο γκολ, αλλά και ο Παγιάτης με ωραία κίνηση από τη θέση πίβοτ έδωσε αέρα δύο τερμάτων, 24-22, στον Δούκα στο 56:22.

Ο Διομήδης, έμεινε στο ματς, αλλά στο 58:10 ο Τσιγαρίδας έδωσε πάσα στον… κανένα με το σκορ στο 24-23. Στην επόμενη φάση ο Τζηράς έκανε επιθετικό φάουλ και ο Μπεντζιλαλί ισοφάρισε σε 24-24 στο 59:20 παίρνοντας το ριμπάουντ μετά το σουτ του Μάνθου στο δοκάρι.

Ο Γιώργος Χαλκίδης κάλεσε τάιμ-άουτ με 20 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Γερουλάνος σούταρε από τα 8 μ, αλλά ο Άντελιτς απέκρουσε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Δούκας μπήκε πολύ δυνατά στην παράταση και σε διόμισι λεπτά πέτυχε τρία γκολ για το 27-24. Στο 66′ ο Γιάντσα σημείωσε το 28-24 και με τέσσερα λεπτά στο ρολόι ήταν πια αδύνατον στον Διομήδη να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης.

Δηλώσεις
Γιώργος Χαλκίδης (προπονητής ΑΣΕ Δούκα): «Ένα ματς που έδειχνε να κλείνει προς τον Διομήδη που ήταν πιο συγκεντρωμένος, εμείς δεν βρίσκαμε λύσεις. Στα αποδυτήρια είπαμε να το αλλάξουμε αυτό να βελτιώσουμε την άμυνα μας και καταφέραμε να γυρίσουμε το ματς. Θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει και στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Χάσαμε στο τέλος το σουτ, αυτά είναι μέσα στον αθλητισμό. Στη παράταση δείξαμε ψυχικά αποθέματα και προσωπικότητες».

Γιώργος Ζαραβίνας (προπονητής Διομήδη Άργους): «Πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στην ομάδα του Δούκα, κέρδισε δίκαια. Εμείς είχαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο. Φτιάξαμε κάποιες διαφορές που δεν μπορέσαμε να τις παγιώσουμε και να τις αυξήσουμε. Είχαμε μεγάλα κενά διαστήματα, στα οποία υποπέσαμε σε πολλά αβίαστα λάθη».

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 7-5, 8-6, 10-8, 14-11 (ημχ), 15-13, 16-16, 18-19, 19-20, 21-23, 24-24 (κ.α.), 25-30
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 1, Τζιμπουλας 8, Τσιγαρίδας 3, Σβιγετιτς 2, Τερλετσκι, Ασβεστας 4, Χατζηκωνσταντίνου, Καιμακάμης, Τοτος 1, Μπεντζιλαλί 3, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Αντζελιτς, Ζιβκοβιτς 1, Λιολιος.
ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 7, Παγιάτης 5, Τσακουρίδης, Παναγιώτου 2, Γερουλάνος 3, Ντούνης, Γιαντσα 7, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης 1, Γκάτσεβιτς 1, Κολλυρης, Πάνου, Δικαιούλιας 2, Στεφανίτσης 1.
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης. Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 4/4-3/3