Ολυμπιακός - Βαλούρ 35-32 (4-5 πεν.): Πάλεψε για τη θρυλική ανατροπή - Αγγιξε την κούπα, αλλά χτύπησε... δοκάρι

Υπό το βλέμμα 7.000 θεατών στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός άγγιξε το πρώτο ευρωπαϊκό της ιστορίας του στο Χάντμπολ, αλλά λύγισε στην διαδικασία των πέναλτι από την ισλανδική Βαλούρ (35-32, 4-5 πεν.).

Ο Ολυμπιακός με την στήριξη του κόσμου του μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήρε γρήγορα το προβάδισμα που χρειαζόταν, καλύπτοντας την διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα (30-26) και συνέχισε να κινείται σε παρόμοια πλαίσια. Καταλυτικός ήταν ο Σάββας Σάββας, ο οποίος είχε 4 γκολ σε ισάριθμες προσπάθειες. Στο 19:35 οι ερυθρόλευκοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα τίτλου (10-5)

Η Βαλούρ έβρισκε πάντα τον τρόπο να ακολουθεί κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να λήγει 16-11. Στα πρώτα 30 λεπτά ο Σάββας ηγήθηκε του Ολυμπιακού, έχοντας 5 γκολ σε 6 σουτ, ενώ οι Μοντόρο και Σλίσκοβιτς προσέθεσαν από 3 γκολ έκαστος, σε ένα πρώτο μέρος όπου η ομάδα του Πειραιά είχε 16/24 σουτ και η Βαλούρ 11/20.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ακόμα πιο κοντά στον τίτλο, μιας και προηγήθηκαν με 18-12. Το σαραντάλεπτο ολοκληρώθηκε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, με τον Σλίσκοβιτς να δίνει προβάδισμα 7 τερμάτων (22-15), ενώ λίγο αργότερα ο Σάββας διαμόρφωσε το 24-16.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και συνέχισαν να διεκδικούν το τρόπαιο, με την διαφορά να κυμαίνεται από +4 έως +6 γκολ. Ο Πασσιάς έγραψε το 31-26 μέσα σε αποθέωση, αλλά οι Ισλανδοί ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα με τον Μάντσιουσον 9 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του παιχνιδιού, διαμορφώνοντας το τελικό 31-27.

Ο Σάββας αστόχησε σε βολή στο τελευταίο δευτερόλεπτο, σημαδεύοντας το δοκάρι, με τον τελικό να οδηγείται στην διαδικασία των πέναλτι.

Στην “ρώσικη ρουλέτα” των πέναλτι, οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν και στις 5 εκτελέσεις τους, ενώ από τον Ολυμπιακό αστόχησε ο Σάββας, που εξελίχθηκε σε μοιραία φιγούρα.