Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 32-25: Η πρώτη κούπα για την ιστορική σεζόν των 100 χρόνων

Με τον πιο ιδανικό τρόπο εκκίνησε η σεζόν για την ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 32-25 του ΠΑΟΚ και πήρε την πρώτη κούπα της σεζόν, αυτή του Σούπερ Καπ.

Το Σούπερ Καπ Ελλάδας σήκωσε ο Ολυμπιακός στο χάντμπολ, κατακτώντας τον πρώτο τίτλο της σεζόν, εκκινώντας με τον ιδανικότερο τρόπο μια πολύ σημαδιακή χρονιά, μέσα στην οποία θα γιορτάσει τα 100 χρόνια της ένδοξης ιστορίας του.

Τρίτη σερί κατάκτηση του Σούπερ Καπ στο χάντμπολ ανδρών για τον Ολυμπιακό!

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν η αναμέτρηση, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να είναι σαφώς ανώτεροι των αντιπάλων τους και να κατακτούν με σχετική άνεση τον τίτλο. Οι οπαδοί του Ολυμπιακού έδωσαν βροντερό παρών στις κερκίδες του Κλειστού Γηπέδου Ηλιούπολης και ώθησαν την ομάδα στην νίκη!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με την αύρα του κόσμου του προηγήθηκε με 6-2, με το προβάδισμα να μένει στα 4 γκολ και λίγο αργότερα (10-6). Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σημαντικό προβάδισμα τριών γκολ των γηπεδούχων «ερυθρόλευκων» (16-13).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ποιοτική ψαλίδα άνοιξε κι άλλο (26-20), με την ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς να ανοίγει τον λογαριασμό των τίτλων για τον Ολυμπιακό, στην ιστορική σεζόν των 100 ετών της ομάδας.

Τελικό σκορ 32-25.