ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Άνετα το 2 στα 2 η ΑΕΚ στη Handball Premier

Η αναμέτρηση της πόλης, που αποτέλεσε και το τηλεοπτικό παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής, είχε ακλόνητο φαβορί την τρεμπλούχο ΑΕΚ κι αυτό αποδείχτηκε και στην πράξη, αλλά υπήρχε και η κακή στιγμή με τον τραυματισμό του Λέμος.

Χωρίς πίεση έφτασε η ΑΕΚ στη δεύτερη νίκη της στη Handball Premier. Στην τοπική αναμέτρηση με τον ιστορικό Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας, που ήταν και το τηλεοπτικό ματς της 2ης αγωνιστικής, επιβλήθηκε ως φιλοξενούμενη με

Ο άλλοτε ισχυρός Ιωνικός, του πρώην προπονητή της ΑΕΚ Γιάννη Αρβανίτη, έχει νεανική ομάδα χωρίς ξένους παίκτες και δεν μπορούσε ν’ απειλήσει την τρεμπλούχο ΑΕΚ. Η τελευταία είχε τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος, ενώ βρήκε και την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλους τους αθλητές της.

Το αρνητικό της ημέρας ήταν ο τραυματισμός του Λέμος. Στο 48’ ο Βραζιλιάνος πάτησε άσχημα στο τερέν και υπέστη ζημιά στο δεξί του πόδι. Βγήκε υποβασταζόμενος, υπάρχει ανησυχία και αναμένονται οι απαραίτητες εξετάσεις, που θα δείξουν τη σοβαρότητα του προβλήματος.

Στο 4.20 μετά την έναρξη του ματς η ΑΕΚ προηγήθηκε 3-2 και από εκείνο το σημείο κι έπειτα είχε σταθερά την πρωτοπορία. Αύξανε σταθερά τη διαφορά, στα μισά του πρώτου μέρους ήταν στο +7 (11-4) και στο ημίχρονο στο +11 (19-8).

Μία χαλάρωση της ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έκανε πιο δραστήριο τον Ιωνικό, ο οποίος μείωσε το σκορ, αλλά γρήγορα η εικόνα επανήλθε στα επίπεδα του πρώτου μέρους. Βγάζοντας και πολλές κόντρες η ΑΕΚ πήγε τη διαφορά και στα 15 τέρματα (34-19) και τελικά έφτασε στη νίκη με 36-23.

Escape car rentals MVP αναδείχτηκε ο Μυλωνάς.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-7, 4-11, 6-15, 6-17, 8-19 (ημιχρ.), 11-20, 12-23, 13-27, 15-28, 19-33, 23-36.

Ιωνικός Ν.Φ. (Γιάννης Αρβανίτης): Κιαρτζίδης, Αϊβαλιώτης Σ. 3, Παπαδόπουλος, Συγγάρης, Μπρουδάκης, Βασιλείου, Χαντέλης 3, Σιάτρας, Μπούτος 2, Καραμασιώτης, Μαντζόπουλος 6, Χελιώτης 3, Λιόλιος 4, Αϊβαλιώτης Π., Χάλαρης, Λόλας 2.
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 4, Τζηράς 5, Νικολαΐδης, Λέμος 3, Άντζελιτς, Μυλωνάς 4, Ηλιόπουλος 5, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Μόγια 5, Κοτσιώνης 1, Ζαρίκος, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 4, Δικαιούλιας 1, Κεδέρης 2.