HANDBALL PREMIER: Ισοπαλία και θέαμα στο πρώτο ντέρμπι του πρωταθλήματος

Κάθε προσδοκία ξεπέρασε το πρώτο ντέρμπι της Handball Premier, ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ με το ματς να λήγει ισόπαλο 18-18 και την «Ένωση» να μετρά την πρώτη της απώλεια μετά από καιρό

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την τρεμπλούχο ΑΕΚ (12:30 ΕΡΤ3), σε μία αναμέτρηση που προσέφερε απίστευτο θέαμα και εντυπωσιακά γκολ. Οι «ερυθρόλευκοι» αναζητούσαν την νίκη η οποία θα μείωνε το -4 με το οποίο ξεκίνησαν την σεζόν ενώ η «Ένωση» ήθελε να παραμείνει στην κορυφή.

Ωστόσο, το ματς έληξε ισόπαλο 18-18 με την ΑΕΚ να μετρά την πρώτη της απώλεια μετά από καιρό (η τελευταία φορά που δεν σημείωσε νίκη ήταν στο ματς της περσινής σεζόν κόντρα στον Διομήδη) και τον Ολυμπιακό να αποδεικνύει πως επέστρεψε… για τα καλά στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας λεπτό «μύριζε» ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να έχουν μπει με τέρμα τα γκάζια. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με την «Ένωση» να απαντά άμεσα και το παιχνίδι να εξελίσσεται σε… πινγκ πονγκ από γκολ. Η μεγαλύτερη διαφορά ανάμεσα στους δύο αντιπάλους ήταν τρία τέρματα, με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα  9-12.

Οι Πειραιώτες δεν είχαν πετύχει κάποιο τέρμα για επτά λεπτά, ωστόσο το απίστευτο γκολ του Μπάγιου στο 28 έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά στο παχνίδι και κατάφερε να μειώσει σε 11-12 πριν το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο, με τον Μπουκοβίνο να είναι «σωτήριος» για την ΑΕΚ, ο οποίος πραγματοποιούσε την μία απόκρουση μετά την άλλη. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Παπαδόπουλο να φέρνει το ματς στα ίσα κάνοντας το 15-15 με δύο διαδοχικά πέναλτι.

Η ΑΕΚ είχε μείνει για 10 λεπτά χωρίς να σημειώσει κάποιο τέρμα με τον Μπεριά να την… ξεκολάει κάνωντας το 16-16. Το ματς είχε πάρει «φώτια» και δέκα λεπτά την λήξη ο Δομπρής πέτυχε γκολ απέναντι στην πρώην ομάδα του, δίνοντας στους γηπεδούχους το προβάδισμα.

Η απάντηση από την ομάδα του Δημητρούλια ήταν άμεση και το παιχνίδι έληξε 18-18 με τον Δομπρή να χάνει τρομερή ευκαιρία να χαρίσει την νίκη στον Ολυμπιακό, με σουτ που πραγματοποίησε δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-5, 8-8, 9-9, 11-12 (Ημχ) 12-13, 13-15, 13-15, 16-16, 18-17, 18-18

Ολυμπιακός (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 1, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 2

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άτζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 3, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος 2, Μπεριά 5