ΑΕΚ ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Ξεκίνημα στην Ευρώπη με το... δεξί για την «Ένωση»

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική κόντρα στην Γκρούντφος, την οποία «υπέταξε» με σκορ 34-26 και έθεσε τις βάσεις για μία ευρωπαϊκή πορεία σαν την περσινή

Η περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης ΑΕΚ υποδέχτηκε την Γκρούντφος Tαταμπάνια (19/10 19:45) στο Κλειστό Γυμναστήριο Κανήθου “Τάσος Καμπούρης” στη Χαλκίδα, για το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι της σεζόν.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια φαίνεται πως πήρε το… μάθημα της απέναντι στον Ολυμπιακό, καθώς κόντρα στους Ούγγρους έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της. H «Ένωση» ήδη από τα πρώτα λεπτά κατάφερε να πάρει κεφάλι στο παιχνίδι, με τον Τζηρά να είναι καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο.

Για ακόμη ένα ματς οι αποκρούσεις του Μπουκοβίνα ήταν σωτήριες, καθώς είπε πολλές φορές «όχι» στην Γκρούντφος. Από την πλευρά των Ούγγρων, εκείνοςπου αναμφισβήτητα ξεχώρισε ήταν ο Μπαλό, ο οποίος παρά την εξαιρετική του εμφάνιση δεν μπόρεσε να στείλειτην ομάδα του στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Έτσι, το ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να προηγείται 16-12.

Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε συνέχεια του πρώτου, καθώς η ΑΕΚ μπήκε με τέρμα τα γκάζια και την διαφορά να φτάνει μέχρι και στο +10 (27-17).

Τα γκολ έπεφταν βροχή για την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια, o οποίος έβαλε στο παιχνίδι και το νέο «απόκτημα», Μπριάτκα, ο οποίος και σκόραρε στο ντεμπούτο του για το 30-21. Τα τελευταία λεπτά ήταν απλώς… προπόνηση, με την τρεμπλουχο ΑΕΚ να τελειώνει το ματς με σκορ 34-26.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μυλωνάς με επτά γκολ ενώ ακολούθησαν οι Τζηράς και Μόγια με έξι.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Μπριάτκα 2, Τζηράς 6, Νικολαϊδης,  Λέμος 2,  Άντζελιτς, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 3, Φλορίδο 6, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 3, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος, Μπεριά 2

ΤΑΤΑΜΠΑΝΙΑ (Μάτιτς): Μόλναρ 1, Τοθ 2, Γιουχάζ 3, Μπάλιντ, Περένι, Χόρνιακ 1, Στόινιτς 2, Μπαρτούζ, Σουνάικο 2, Μπάλογκ 5, Ούρμπαν 2, Αντσίν 3, Ζντόλικ 3, Ουσάλ 1, Φοτάς 1.

Διαιτητές: Γιουρίνοβιτς- Μρβιτσα (Κροατία), Παρατηρητής: Κιρλιγκεάνου (Ρουμανία), Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι:3/3-3/4

Στον όμιλο της ΑΕΚ, εκτός από τη σημερινή της αντίπαλο, βρίσκονται επίσης οι Γιούροφαρμ από τη Βόρεια Μακεδονία, η Σπόρτινγκ από την Πορτογαλία, η Νιμ από τη Γαλλία και η Σαφχάουζεν από την Ελβετία.

Το επόμενο ματς για την Ένωση στο EHF European League είναι προγραμματισμένο για τις 26 Οκτωβρίου κόντρα στη Νιμ στη Γαλλία.