ΑΕΚ - ΠΕΛΙΣΤΕΡ 27-30: Το πάλεψε αλλά έχασε στις... λεπτομέρειες

Η ΑΕΚ προσπάθησε να διευρύνει το αήττητο σερί της στο European League, ωστόσο η Πέλιστερ αποδείχθηκε δύσκολη αντίπαλος, με την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια να γνωρίζει την ήττα με 27-30, παρά την εξαιρετική της εμφάνιση

To 3 στα 3 στο EHF European League, ήθελε να κάνει η ΑΕΚ, η οποία υποδέχτηκε απόψε στην Χαλκίδα την Πέλιστερ (16/11,19:45) σε ένα ματς που η νίκη θα έβαζε την «Ένωση» σε τροχιά πρόκρισης. Δυστυχώς, παρά την πολύ καλή τους εμφάνιση, οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν με 27-30.

Το παιχνίδι

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με το γκολ του Μπεριά να αγοίγει το σκορ για την ομάδα του Δημητρούλια. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο αποδείχτηκαν δύσκολος αντίπαλος και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Στο 3’15 ο κιπερ της ΑΕΚ πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση, όπως και στο 15’58.
Η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς ήρθε στο πρώτο ημίχρονο, με την Πέλιστερ να βρίσκεται στο +5 και τον πίνακα να δείχνει 6-11. Η ΑΕΚ όμως κατάφερε να μειώσει άμεσα, με το σκορ να είναι 11-12, δέκα λεπτά πριν την ληξη του πρώτοθ μισού.
Άτυχος στάθηκε ο Τζηράς, ο οποίος στο 23’43 έχασε πέναλτι αλλά και ευκαιρία να σκοράρει σε τετ-α-τετ επαφή με τον αντίπαλο κίπερ, ενώ στο 27’05 ο Μπριάτκα δεν κατάφερε να σκοράρει και να δώσει ανάσα στην «Ένωση», με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 13-16.
Φυσικά, δεν θα μπορούσαμε να μην αναφερθούμε και στον κόσμο της ΑΕΚ, καθώς μεγάλος αριθμός φιλάθλων βρέθηκε στο κλειστό της Κανήθου για να στηρίξει τη ομάδα.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια να κυνηγά την ανατροπή, όπως και με την Νιμ. Η Πέλιστερ κατάφερε να ξεφύγει ξανά στο +6, με το σκορ να είναι 19-25 στο 24’26. Η περσινή τρεμπλούχος όμως δεν το έβαλε κάτω και πλησίασε στο 26-30, όμως απέμεναν μόνο δύο λεπτά για την λήξη του ματς, το οποίο έηκε 27-30.
Κορυφαίοι για την «Ένωση» ήταν οι Μυλωνάς και Τζηράς με 6 γκολ έκαστος.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 3, Μπριάτκα, Τζηράς 6, Νικολαϊδης, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 2, Κοτσιώνης 1, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 3, Μπετζιλαλί, Καλόμοιρος 2, Μπεριά 2.