ΣΑΦΧΑΟΥΖΕΝ - ΑΕΚ 30-26: Η «Ένωση» πλήρωσε... τα λάθη της με οδυνηρή ήττα

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε την ήττα 30-26 από την Σαφχάουζεν στην 5η αγωνιστική του EHF European League

Η ΑΕΚ ήθελε πάση θυσία την νίκη επί της Σαφχάουζεν, ωστόσο οι Ελβετοί επικράτησαν εύκολα της «Ένωσης» 30-26, στην 5η αγωνιστική του EHF European League.

Οι «κιτρινόμαυροι» πραγματοποίησαν ένα κακό πρώτο ημίχρονο, το οποίο δεν κατάφεραν να ανατρέψουν. «Σεφτέ» στα γκολ έκαναν οι Μυλωνάς και Τζηράς, ενώ η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα χάρη στα δύο διαδοχικά γκολ του Μπεριά (4-6). Από εκεί και ύστερα οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια «κατέβασε» ρολά και η Σαφχάουζεν κατάφερε να κάνει το 7-0 (!) και το σκορ να βρίσκεται στο 13-7.

Το σερί… έσπασε ο Μυλωνάς, όμως η ψαλίδα είχε ανοίξει αρκετά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 18-10.

Το δεύτερο ημίχρονο επεφύλασσε ακόμα δυσκολότερο έργο, αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά στο +10, με τους Μπεριά και Μυλωνά να μειώνουν, με την διαφορά όμως να μένει τεράστια ως και 10 λεπτά πριν την λήξη.

Η «Ένωση»… ξύπνησε τα τελευταία λεπτά και έριξε τη διαφορά (27-22) με τους Μυλωνά, Αραμπατζή και Μόγια να σκοράρουν. Εν τέλει το ματς έληξε με διαφορά τέσσερα τέρματα με την ΑΕΚ να ηττάται με 30-26.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 11-7, 14-8, 16-9, 18-10 (ημίχρονο), 20-11, 22-13, 24-16, 26-19, 29-23, 30-26.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ουγκάλντε 4, Πλάθα, Δικαιούλιας, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Αραμπατζής 2, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπεριά 3, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος, Μόγια 6, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς, Παπαδιονυσίου, Κοτσιώνης.

Καντέτεν Σαφχάουζεν (Μαξ Μπονί): Ζέντερ 10, Μάρος 5, Κούτελ 4, Κανέγιας 7, Σμιντ 1, Γκερμπλ 2, Τόμινετς 1, Μάτζκεν, Σόπερ, Τζέρι, Λιέρ, Μάρκοβιτς, Σέλκτερ, Χέρμπουργκερ, Φιλίποβιτς, Μπιόσκα.

Διαιτητές: Μπούτζακ – Ζαράντνικ.