ΑΕΚ - ΣΑΦΧΑΟΥΖΕΝ 28-31: Ήττα, απογοήτευση και ανάγκη για... επανεκκίνηση (pic)

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στην Σαφχάουζεν, η οποία επικράτησε 31-28, με τα πράγματα να… δυσκολεύουν για την «Ένωση» στο EHF European League

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε την Σαφχάουζεν για την 6η αγωνιστική του EHF European League. Η νίκη ήταν… μονόδρομος για τoυς «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι έπρεπε να καλύψουν την διαφορά των 4 τερμάτων για να μπορέσει η ΑΕΚ να αποκτήσει προβάδισμα στην «μάχη» της τετράδας και της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Ωστόσο, παρά την καλή της εμφάνιση, η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έχασε στις… λεπτομέρειες, με την Καντέτεν να παίρνει την νίκη με σκορ 31-28.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε σε κλίμα συγκίνησης, αφού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Γέλοβατς. Μάλιστα, οι φίλαθλοι ύψωσαν και ένα πανό το οποίο έγραφε «για πάντα μαζί μας αδερφέ».

Η ΑΕΚ μπήκε αρκετά δυναμικά στο πρώτο ημίχρονο, φανερά βελτιωμένη σε σχέση με το αγώνα στην Ελβετία. Το σκορ άνοιξε ο Τζηράς με πέναλτι , ενώ ο Μπουκοβίνας πραγματοποίησε τρομερή απόκρουση διατηρώντας το 3-2.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν πήρε κεφάλι στο σκορ, με την ΑΕΚ να πάινριε προβάδισμα στο 11′ καινα βρίσκεται στο +1 (σκορ 7-6). Η Σαφχάουζεν απάντησε γρήγορα και ακατάφερε να προηγηθεί ξανά στο παιχνίδι. Ο Τζηράς είχε πάρει… φωτιά και μαζί με τον Παπαδιονυσίου κατάφεραν να πλησιάσουν την Καντέτεν.

ΑΕΚ και Σαφχάουζεν πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 15-17 και την «Ένωση» να είναι στο -2.

Άγγιξε την ανατροπή, αλλά…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυναμικά για την «Ένωση» με τον Τζηρά να κάνει το 16-17. Το ματς μετατράπηκε σε… θρίλερ με αμφότερες τις ομάδες να πάιζουν επιθετικά και να αναζητούν το γκολ.

Η Σαφχάουζεν κατάφερε να βρεθεί στο +4 (16-20), με την  ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια να μειώνει σε 19-21 και τον Πέτρο Μουκοβίνα να λέει «όχι» στους Ελβετούς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ξανά, ωστόσο ο Τζηράς… έβαλε την ΑΕΚ και πάλι στο παιχνίδι με εντυπωσιακό γκολ στο 12′.

Οι Ελβετοί μπόρεσαν να φύγουν και πάλι μπροστά στο σκορ, όμως τα διαδοχικλα τέρματα των Ουγκάλντε και Πλάθα έδωσαν «ανάσα» στην ΑΕΚ, με το σκορ να ειναι24-26 δέκα λεπτά πριν την λήξη. Το γκολ του Μυλωνά έβαλε «φωτιά» στο ματς με τους παίκτες της «Ένωσης» να έχουν ανεβάσει στροφές, φέρνοντας την αναμέτρηση στα ίσα και τον Αραμπατζή να κάνει το 26-26.

Ο Μυλώνάς ήταν αυτός που έβαλε την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ κάνοντας το 27-26, με την Καντέτεν να απαντά άμεσα και να αγγίζει το +2 (27-29). Τα τελευταία δύο λεπτά ακολούθησε ένα… πινγκ-πονγκ από γκολ, με τις ομάδες να σκοράρουν διαδοχικά και την Σαφχάουζεν να προηγείται στο 28’54.

Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στην ανατροπή, ωστόσο δεν τα κατάφερε, και γνώρισε την ήτταν με τελικό σκορ 28-31.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Μπουκοβίνας, Άντζελιτς, Τζηράς, Αραμπατζής, Ουγκάλντε, Μπριάτκα, Μπεντζιλαλί, Πλάθα, Νικολαΐδης, Παπαδιονυσίου, Κοτσιώνης, Μυλωνάς, Μόγια, Μπεριά, Καλόμοιρος, Ηλιόπουλος.