ΑΕΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 26-26: Και πάλι ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής στη Handball Premier

Όπως στον 1ο γύρο στου Ρέντη, έτσι κι απόψε στο ΟΑΚΑ, η αήττητη ΑΕΚ και ο 2ος της βαθμολογίας στον νότιο όμιλο, Ολυμπιακός, αναδείχτηκαν ισόπαλοι, με τους Πειραιώτες να είναι ανώτεροι στο πρώτο μέρος και την Ένωση να υπερτερεί στο δεύτερο.

Ούτε στον 2ο γύρο έβγαλε νικητή το μεγάλο ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό στη Handball Premier. Στο μεγάλο ματς της 12ης αγωνιστικής, που έγινε στο ΟΑΚΑ, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο και σε σκληρή και αμφίρροπη κόντρα, όπως στο 18-18 του Πειραιά, οι ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με 26-26.

Η ΑΕΚ διατήρησε το αήττητο μπροστά στους χιλιάδες φίλους της και την πρωτοπορία στον 1ο όμιλο. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το προβάδισμα των πέντε γκολ στο ημίχρονο, αλλά κρατά σίγουρα ότι είχε πολύ καλή αντίδραση μετά την αναπάντεχη ήττα από τον Ιωνικό. Ήταν μία δίκαιη ισοπαλία σε ντέρμπι με διακυμάνσεις.

Ο Ολυμπιακός έδωσε ύψος στην άμυνά του ΑΡΧΙΚΆ και είχε και ταχύτητα στις κόντρες για να προηγηθεί με 3-1 και αργότερα με 5-2 και 9-6. Η ΑΕΚ είχε ρυθμό, επιχειρούσε να χτυπήσει κυρίως από τα δεξιά και παρακολουθούσε πάντα από κοντά το σκορ έχοντας και τον Μπουκοβίνα με πολλές επεμβάσεις. Στο 23.33 ο Καμβύλας πέτυχε πολύ ωραίο προσωπικό γκολ για το 12-9 και στο 26.23 ο Παπαβασίλης πήγε με γκολ στην αντεπίθεση τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (14-10).

Δύο λεπτά πριν από το τέλος ο Κοτανίδης έκανε εντυπωσιακή απόκρουση σε τετ α τετ και στην κόντρα ο Μοντόρο σημείωσε το 15-11 για να λήξει το ημίχρονο με πέντε γκολ διαφοράς (16-11).

Η ΑΕΚ δεν κινήθηκε στα γνωστά καλά της στάνταρ και ήξερε ότι στο δεύτερο μέρος θα έπρεπε να βελτιώσει πραγματικά την απόδοσή της για να φτάσει στη νίκη. Μπήκε πράγματι δυνατά με την ώθηση του κόσμου της και με δύο γρήγορα γκολ από Μόγια και Νικολαΐδη μείωσε σε 16-13. Ο Ολυμπιακός όμως, είχε απαντήσεις με τον Μοντόρο. Με την ΑΕΚ να μειώνει ενδιάμεσα και στα δύο γκολ (16-19) ο Ισπανός με τέσσερα γκολ συντήρησε την καλή διαφορά (16-20 στο 10.00 του δευτέρου ημιχρόνου). Ο αγώνας είχε δρόμο όμως, η ΑΕΚ ανέκαμψε πάλι και στο 13.11 έφτασε σε απόσταση αναπνοής με τον Τζηρά να μειώνει σε 20-21. Επιπλέον, λίγο αργότερα εκμεταλλεύτηκε αριθμητικό πλεονέκτημα και αφού ισοφάρισε στην κόντρα με τον Ουγκάλντε έκανε στο 16.12 το 22-21 με το 8ο γκολ του Ισπανού και προηγήθηκε πρώτη φορά στο σκορ!

Στο 20.51 ο Ολυμπιακός ξαναβρέθηκε μπροστά με γκολ του Παπαδόπουλου στον αιφνιδιασμό (24-23) για να ισοφαρίσει ο Πλάθα με ωραία κίνηση στο 24.19 και το ντέρμπι να πάρει «φωτιά». Σε διάστημα πια όπου έπαιζαν πρωτεύοντα ρόλο οι άμυνες και η ψυχραιμία, έφτανε στο γκολ πότε η μια ομάδα και πότε η άλλη για να έρθει το τελικό 26-26.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ουγκάλντε με 10 γκολ, από τον Ολυμπιακό πέτυχε 7 ο Μοντόρο.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 6-7, 9-11, 10-13, 11-16 (ημχ.), 14-18, 16-20, 21-21, 23-22, 24-24, 26-26
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 2, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Νικολαϊδης 1, Λέμος,  Άντζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Μόγια 4, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 10, Καλόμοιρος 2, Μπεριά
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 3, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 5, Δομπρής 2, Δεληχρήστος,  Αραπακόπουλος 3, Μοντόρο 7, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 3.
Διαιτητές: Παπαματθαίου- Χρηστίδη, Παρατηρητές: Κατσίκης- Τσάκωνας, Δίλεπτα: 1-6, Πέναλτι: 6/7-1/1

Στο τέλος υπήρξε ένταση μεταξύ στελεχών των δύο ομάδων και κάποιοι παίκτες ήρθαν στα χέρια. Στο φύλλο αγώνα, όπως αναφέρει η ΟΧΕ, γράφτηκε: “Μετά την λήξη του αγώνα οι πάγκοι των δύο ομάδων εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο, υπήρξαν φραστικές αντεγκλήσεις. Ακολουθεί έκθεση”